| Sara a întrebat:

Am musafiri peste vreo 5 ore. si am scos acum din congelator o punga de vinete. cum fac sa o dezghet repede... macar in 3 ore, pur si simplu am uitat sa o scot mai devreme. sad Cupt cu microunde e strikat sad cum pot dezgheta rapid vinetele...

10 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Pune-le pe o tava in cuptor la foc mic dupa ce le scoti din punga.
Apoi le pui in strecurator la scurs.
Intre timp prepara maioneza

daniela
| daniela a răspuns:

Fara cuptor cu microunde cu apa rece peste ele in chiuveta. Vinetele in punga insa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pune punga cu vinete intr-o strecuratoare la chiuveta si lasa apa calda sa curga, din cand in cand intoarce punga.Se v-a dezgheta in cel mult o ora, daca punga are aproximativ 0, 500kg.se v-a dezgheta mai repede.

| doinisor a răspuns:

Pe baie de aburi, pui oala de apa pe foc si o acoperi cu o farfurie pe care ai pus vinetele.

| ka2 a răspuns:

Lasi apa rece sa curga pe ele (ele fiind in punga). Retine: apa rece! Doar daca te grabesti o lasi caldutawinking

| 31ea a răspuns:

Taiele cat mai marunt pe un tocator si pune in asa fel incat sa se scurga apa inclinat cumva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa apa rece sa curga peste ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le tai in cubulete foarte mici, le bagi inapoi in punga si lasi apa sa curga peste ele. dupa ce se dezgheata, le lasi intr. o sita sa se mai scurga de zeama, care eventual a ramas de cand le-ai copt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In apa rece.

| casperboyy a răspuns:

Nu are un vecin cuptor cu microunde?