| Coquina5 a întrebat:

Are ceva daca dezghet repede pe foc laptele inghetat din congelator?
adica e bun de consum dupa?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are nimic. Eu il dezghet in microunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu recomand direct pe flacara. Am facut odata si mi-a iesit un mare terci. Ba s-a si afumat, am ars si oala...Dar poti sa faci asa : pui laptele inghetat intr-o oala, apoi intr-o alta oala pui apa. Nu o umfli full cu apa. Pui oala cu apa pe aragaz la incalzit, lasi sa clocoteasca, apoi deasupra pui oala cu laptele inghetat. Aburul va dezgheta laptele.Stiu ca pare o solutie nebuneasca, dar uite ca eu recurg la asta cand nu am chef sa astept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"1.In cuptorul cu microunde. Este o metoda potrivita pentru portii mici de mancare sau alimente. In cantitati mai mari acestea nu se vor decongela complet. Odata decongelate ingredientele in cuptorul cu micorunde trebuie gatite imediat."

Sursa:

http://foodstory.stirileprotv.ro/......alimentele

| YesorNo a răspuns:

Are gust bun. Nu se-ntampla nimic.

| oVENsiv a răspuns:

E bun pentru consum de obicei, insa gustul e foarte schimbat.

| cipimoga a răspuns:

Bună dimineața nu am încercat niciodată sa dezgheț laptele pe foc așa ca și tine Îți jur.

| 888Word999 a răspuns:

Hmmm nu cred, doar sa nu ti se dezghete si creierasul ca s.ar produce o bomba nucleară babyyyy

| Coquina5 explică (pentru 888Word999):

Hai sa-ti zic eu ceva de bombe nucleare, baby.
daca iti dau mintea mea, iti ia corpul razna.