| T3odora_6919 a întrebat:

Am nevoie sa transform metri patrati (cherestea) in metri cub(cherestea). Deci, am 30 metri patrati cherestea: lungime: 4 metri, latime:18 centimetri,grosime: 2, 5 centimetri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inmultesti suprafata(dupa ce o transformi in cm patrati) cu grosimea, 30 mp x 10.000 = 300.000 cm patrati x 2, 5 = 750.000 cm cubi si rezultatul il imparti la 1.000.000 si iti da 0, 75 mc.
O scandura va avea 400 x 18 x 2, 5 = cmc (faci tu inmultirea). Succes si numai bine!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E chiar mai simplu decat a spus Ioandelasal, daca transformi grosimea din centimetri in metri. Daca ai 30 de mp cu 2.5 cm grosime (adica 0.025 m grosime), inmultesti suprafata cu grosimea si obtii volumul: 30mpx0. 025m=0.75 mc.

| conundrum a răspuns:

Am si eu o intrebare...cati ani ai?
lungime/latime/grosime? laughing))

| Andrei_Andy_1994_Sixn a răspuns:

Am si eu o intrebare am o suprafata de 86mp. de cata cherestea am nevoie pentru accea suprafata daca vreau ca dimensiunile sa fie astea lungime 4m latime 20cm grosime 2.5cm

| regis a răspuns (pentru Andrei_Andy_1994_Sixn):

108 scanduri (2, 16 mc) plus pierderile.

| Bolca_Dumitru_1952 a răspuns:

Egal cu 18 cmc