| George1337 a întrebat:

Am niste gaini la casa si am vazut ca o gaina tot vrea sa stea pe cuibul unde sunt mai multe oua, semn ca ar vrea sa cloceasca. Azi am luat gaina si am inchis-o intr-un cotet separat unde am pus apa, mancare si un sertar cu fan pe care am pus 17 oua pentru a le cloci gaina, a stat vreo 15 minute pe oua apoi a inceput sa se panicheze ca este in acel cotet incercand sa caute locuri de iesire. Intrebarea mea este: am procedat bine cum i-am pregatit mediul de clocire? Se va obisnui in cotet si se va aseza pe oua? Va rog raspundeti doar daca stiti cum functioneaza sistemul gainilor si daca ati mai pus gaini la clocit. Multumesc!

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Vezi cum se comporta cand nu o inchizi. Mi se par cam multe oua. 10 cred ca sunt de ajuns.

| Rd79 a răspuns:

Lasa gaina sa le cloceasca unde vrea ea (unde erau ouale inainte).

| George1337 explică (pentru Rd79):

Pai era cu alte 19 gaini, mi-e sa nu fie deranjata de celalalte.

| Felys a răspuns:

Eu stiu ca se pune un cos din acela impletit peste closca ca sa se obisnuiasca unde vrei tu, asa facea mama cand eram copil, statea cu cosul 2, 3 zile apoi nu mai era nevoie de el dar closca trebuie scoasa in fiecare zi sa manance si sa bea apa cu forta ca de buna voie nu o prea face

| George1337 explică (pentru Felys):

Are mancare si apa in cotet.

| Felys a răspuns (pentru George1337):

Nu ai inteles, cosca trebuie ridicata cu forta si data jos de cuib sa manance ca singura nu o face chiar daca are mancarea in fata ei