| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva gaini pitice? As vrea sa stiu cum se reproduc (nu ma luati cu diferite faze, ca se urca cocosul pe gaina si bla bla ). Adica daca trebuie luate ouale, ce conditii de clocire le trebuie etc. (pentru la primavara, nu acum).

Răspuns Câştigător
| Fazanu a răspuns:

Eu unt crescator de pasari (gaini, gaini pitice, porumbei de ornament, turturele razatoare, perusi, etc.). Clocitul oualor de gaina pitica se petrece la fel ca si la gaina normala. In primul rand ouale trebuie sa fie fecundate. Asta se verifica foarte usor uitandu-te la un bec prin ou. Apoi pui ouale sub closca. In cazul piticelor iti dau un sfat: cand vezi ca e timpul sa cloceasca, nu ii mai lua ouale, lasa-le acolo si ea le va cloci tot acolo. Puii ies din oua dupa 21 de zile. Daca doresti clocitoare, trebuie sa fie o temperatura constanta de 40-41(sper sa nu gresesc) de grade, iar ouale trebuie intoarse periodic pentru a nu se lasa galbenusul. In primele zile ii hranesti cu malai sau cu concentrate. Te sfatuiesc sa nu scoti acum pui, deoarece eu inca mai am o serie de pui de pitica care au fost scosi prin iunie. Bafta la puisori!

14 răspunsuri:
| DeeaPustoaica a răspuns:

Conditii normale si obisnuite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca au cocos mu difera comditiile de gainile obosnuite.Eu pun ouale de gainusa la closca catr scoate puii obisnuiti Ea ii creste fara probleme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune ouale in incubator monitorizeaza temperatura sa fie cat mai fix posibil la 37. 7 grade celsius(37, 5-38, 5max.) si umiditate de 40% si ateapta 3 saptamani.bafta cu incubatia!(use google)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna,
Sunt mai multe rase de gaini pitice? Ma intereseaza sa faca oua cat mai multe. Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.sunt foarte multe rase.Vezi pe google.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am scos pui la closca pitica, au iesit 3 nici unul nu a vrut sa manance si au murit, ceva nu merge la puii astia in conditii artificiale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici un fel pur si simplu le pui sub gainusa si dupe 21 zile pui incep sa iasa din ouu atatatot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie prima data sa cloceasca apoi sa le pui pe oua

| MadalinG99 a răspuns:

Sal vad ca au trecut cativa ani de cand ai pus intrebare pana la urma ai reusit azi mi-a dat si mie u prieten un cocos patic dar nu am si gaina asa ca i-am pus o gaina normal dar mai mica oare o sa se inteleaga cocosul are vreo 4 luni e din noiembrie

| Ruxy a răspuns:

Au avut ai mei mai demult si din cate stiu, mama punea ouale la clocit ca si cum ar fi fost oua de gaini normale. Nu cred ca e nevoie de conditii speciale...winking

| rrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

pui oualele dupa ce le verifici daca au banut la closca poate sa fie si gaina normala, conditiile sunt aceleasi ca si la cele obisnuite. dar as avea o sugestie daca-mi permiti eu cred ca este cam tirziu sa scoata pui acum in prag de iarna cresc greu le trebuie caldura iar acum din pacate vine iarna dar e alegerea ta

| Cristian12543 a răspuns:

Am eu, si trebuie sa lasi gaina in pace isi face cate oua vrea apoi le cloceste tu nu trebuie sa o deranjezi o lasi acolo si cand va veni vremea va scoate puii
Bafta!

| danutzaaa_3221 a răspuns:

Am cautat si nu m-am lamurit foarte tare. Poate sa imi spuna cineva care ar fi una din rasele de gaini pitice care fac multe oua?
Va multumesc.