| nightwish21 a întrebat:

Am o centrala cu gazeificare pe lemne BOSCH capacitate 38 montata de vreo 2 saptamani..problema e ca nu tine mult caldura, se incalzeste relativ repede, arderea tine cam 4 ore, temperatura e setata la 70 grade. dupa ce inceteaza arderea in casa se raceste considerabil, caloriferile devin reci asta in maxim jumatate de ora, deci asta ar insemna sa punem lemne din 4 in 4 ore ceea ce nu e normal...am inteles ca ar trebui sa tina caldura cel putin 6 ore mai ales ca e si cu gazeificare. incalzirea la apa o am pe cetrala pe gaz, deci nu am boiler ci doar vas de expansiune la centrala. are vreun rol boilerul in pastrarea caldurii la calorifere? ce trebuie facut sa tina caldura mai mult in casa? suntem ff dezamagiti de centrala...mai are cineva asa? cat va tine caldura dupa foc? si mai iese si fum mult din des la ardere in incaparea unde e centrala.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De cati kW este centrala? Cosul de fum cat este de inalt si ce diametru interior are? Din ce material este construit cosul?
Temperatura apei mi se pare destul de mare pentru vremea de afara, in cele 4 ore de functionare ar trebui sa nu puteti sta in casa...

| Subaru1982 a răspuns:

Simplu. E dereglat cazanul. Trebuie sa stai mereu langa el sa il verifici sa vezi ce are. Ventilatorul merge continuu daca e cu gazeificare ar trebui sa meara electronica bine, dar cum e electronica nemteasca Bosch, nu ma mir ca nici la centrale nu merge. Ca doara si la masini sistemele electrice BOSCH sunt mai proaste decat cele eglezesti. Ca sa nu mai vorbin de japoneze.
Deci prea repede arde focul? Ia inchide dupa ce focul e la temperatura nominala de cat vrei tu, ia inchide usa de tragere jos si fa centrala sa fie fara gazeificare. Lasa sa mearga arderea normal. Si sa vezi ca neavand aer o sa se mentina mult si bine jarul in ea. Cel putin la astea fara gazeificare tine aproape 12 ore daca o umpliu lemne si are ce sa arda fain. Da tinand cont ca nu lasam nici o automatizare de tragere in funcție pontita. Ci o folosim exact ca si pe o soba de teracota. Eve tual ai si o clapeta de la iesirea de pe horn. Un fel de suber. Ia aproape ca da o lasi inchisa. Doar sa mearga focul la minim dupa ce e incalzita bine si spune-ne. cum o sa mearga?

| anagrigx a răspuns:

Pentru ceea ce te intereseaza suna la numarul de telefon afisat pe site-ul http://www.servicecentrale-termice.ro si ai sa vezi ca ai sa beneficiezi de multa informatie si problemele tale vor avea rezolvare. Succes!