| cocosnucifera a întrebat:

Am o orhidee phalaenopsis de 4 zile. Ieri am pus-o in ghiveci cu pamant de orhidee. Azi i s-au inchis 2 flori. As vrea sa stiu ce se intampla si daca pot face ceva. funda

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Plantarea si transplantarea - se fac cel mai bine primavara, imediat dupa ce orhideea a inflorit. Phalaenopsis trebuie plantata intr-un amestec poros. Transplantarea se face de obicei la fiecare 1-3 ani. Orhideele mature se pot dezvolta in acelasi ghiveci pana cand amestecul de pamant incepe sa se descompuna (acest fenomen se petrece de obicei dupa doi ani). Putrezirea radacinilor are loc, de obicei, daca planta e lasata sa stea in pamant imbibat cu apa. Rasadurile (lastarii tineri) cresc destul de rapid pentru a fi nevoie sa fie transplantati individual in fiecare an, intr-un amestec fin. Orhideele mature pot fi plantate intr-un mediu mai grunjos. Cand transplantati Phalaenopsis, inlaturati pamantul vechi de pe radacini, taiati-le pe cele fine sau putrezite iar pe cele ramase rasfirati-le intr-un amestec de pamant, pe fundul ghiveciului. Adaugati apoi pamant, cu grija in jurul radacinilor, astfel ca punctul in care acestea se unesc sa se afle la suprafata pamantului.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți este de folos, http://www.incasa.ro/arhiva/ingrijire%2Bphalaenopsis
Pa, pa.

| june_9596 a răspuns:

In mod normal nu se muta NICI O FLORARE in timpul perioadei de inflorire. Planta trece printr-un soc si prin urmare cad florile.