| scary7 a întrebat:

Am o problema cu o planta deci :i-am dat perea multa apa si cred ca sa,, inecat,, si incepe sa se ofileasca primele frunze cum sa fac sa nu mai se intample de, din cat in cat tim sa o ud si cat planta are cam 8-10cm.

Răspuns Câştigător
| remus a răspuns:

Inlatura tot pamantul din ghiveci de pe radacinile plantei, pregateste pietris, nisip, pamant din padure, replanteaza si aplica un fertilizator (bionat), inlatura frunzele ofilite de pe planta, cauta sa uzi cat mai rar si pe cat posibil cu apa de ploaie, tine ghiveciul la semiumbra.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy schimba pamantul, si incearca sa ii pui pamant anume pentru flori, amestecat cu pamant negru, apoi uda floare putin, si las-o sa isi revina, florile nu trebuiesc "inundate" doar atat, cat are deunde sa isi traga apa, si bine ar fi sa uzi un pic floarea, si restul de apa sa o pui in farfurie, iar floarea isi va trage apa treptat...papa

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Sfaturile celorlalti sunt benefice. Insa... ce planta?

| 4l3x a răspuns:

Pai te-as sfatui sa ii faci respiratie gura la gura daca s-a inecat. Apoi daca supravietuieste invat-o sa inoate si n-o sa se mai inece laughinglaughinglaughing

| CrazyChild a răspuns:

Pai te-as sfatui sa schimbi pamantul ud si sa uzi planta o data pe saptamana sau de doua ori dar nu de mai multe ori.