| Daughter a întrebat:

Am primit recent un Bonsai, insa nu inteleg de ce planta a inceput sa se ofileasca. Sfaturi pentru a preveni moartea acestei plante? Nu inteleg ce fac gresit. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| 6Anonim9 a răspuns:

Sunteti niste idioti. A gresit omul categoria.
Am si eu un bonsai acasa, e normal sa se ofileasca. E un copac si e iarna. Bonsaii rezista si la -40°C, dar nu ar fi recomandat sa-l lasi la temperaturi prea scazute, pentru ca el la -40°C rezista daca e cu radacinile bagate adanc. Aici vorbim despre arta bonsaiului. El creste asa daca ii sunt stramtate radacinile, deci forma ii este datorata ghiveciului mic si stramt din portelan/lut. Fiind mic ghiveciul, nu incape mult pamant si nu izoleaza. El are voie sa stea la temperaturi foarte scazute, dar nu si radacinile lui. Du-l intr-o camera mai racoroasa, o anexa de afara, ceva. Sa fie intre -5 si 5°C, cam asa. Daca depaseste limita cu putin nu e problema, dar vezi sa nu fie mai mult de 8°C, ca s-ar putea sa-l dereglezi si e problema dupa. Lasa-l sa "hiberneze" ca si orice copac din specia foioaselor iarna.
Daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma. M-am documentat bine inainte sa mi-l iau pe al meu.

6 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Schimba-i solul, o sa ajute, asta daca nu e prea tarziu.

| Daughter explică:

Ce ti se pare asa idiot la intrebarea mea? Voiam raspunsuri de la oameni care au aceasta planta. Am cautat pe google sfaturi, dar tot se ofileste.
Daca taceai, filosof rămâneai.

Răspuns utilizator avertizat