| Boy Sergel xD a întrebat:

Am o problema, Sub streasina casei niste albini si-au facut cuib, spuneti-mi va rog cum sa scap de ele?

9 răspunsuri:
| andreiano a răspuns:

Sigur sunt albine?
Înseamnă că e un roi fugit. Albinele nu se aşează oriunde, dacă sunt în aer liber sigur o să plece. Nu e decât o etapă intermediară în călătoria lor de căutare a unui nou domiciliu. Dacă l-au stabilit acolo definitiv, înseamnă că nu sunt sub streaşină şi au găsit un loc de a intra în podul casei şi vor să stea acolo. Să nu încerci să le omori, posibili să le iriţi şi să te atace. Mai bine caută un apicultor care să ia roiul de acolo şi o să-ţi şi mulţumească pentru noua familie de albine.
Să negociezi dur cu el, fără câteva borcane de miere să nu îl laşi.

| laurici_3736 a răspuns:

Fa o festila[ o cirpa legata pe o sirma mai lunga] si da-le foc, dar sa stai lateral sa nu-ti sara in cap.Focul le arde aripile si le omoara. Taica'miu asa a facut si le-a omorit pe toate, dar dai cu tupeu, nu fugi daca se agita.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint viespi. Nu incercati cu fum sau foc, ca puteti sa va dati foc la casa. http://pustea.ro/insecticide.htm ANTIVESPE ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti da foc la o cirpa si apoi o bagi in stup!

| PinkY a răspuns:

Din cate stiu, albinelor nu le place fumul. Incearca sa le afumi si probabil vor pleca. Dar ai grija cum procedezihee hee.

| Zero a răspuns:

Sal boy, thinking fratioare, dimineazta cand sunt ele mai "inactive" iei un bat mai gros infasuri o carpa o dai cu gaz sau motorina, oricum ceva sa arda, te duci si le ametesty, fumul le ameteste, happy imediat dupa ce le-ai afumat, le dai stupurile alea jos si ele nu or sa se mai intoarcahappy de obicei viespile si bondari sunt in cuiburile aleahappy, frate dupa astupi gaurahappy asathinking bafta big grin

Răspuns utilizator avertizat
| BurningFire a răspuns:

Ai 2 solutii: le poti afuma, dar cat pleaca ele din cauza fumului trebuie astupata gaura sau arunci apa fiarta pe cuib sau in cel mai rau caz otet

Mult noroclaughing

| BeeHappy a răspuns:

Daca doriti sa scapati de un roi de albine, sau sa cumparati miere uitati numarul unui apicultor amabil din sectorul 3: 0760452295