Întrebare recomandată | Leocerba a întrebat:

Sub acoperisul casei am grinzi din lemn. Pe ele si-au facut cuib bine-mersi niste porumbei si cateva vrabii care murdaresc frontonul si treptele din fata casei. Nu vreau sa schimb fasonul casei pentru niste vrabii si porumbei si nici nu-mi permit.
Aveti idee cum pot scapa de pasarile astea?

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi cu lansatorul de flacari sa dai foc, nu se poate ca bagi casa in fumuri dar iei o matura si dai in ele pana cad jos si le arunci la cosu de gunoi, daca poti urca sa le iei cu mana mai bine. In caz ca nu ajunge matura cheama pe cei de la dezinsectii pentru ca pasarile alea pentru tine reprezinta o infectie ca soarecii in casa de ex

| Leocerba explică (pentru mgtow):

Salut!
Mersi de sfat, si-au facut sus de tot cuiburile, parterul are 3m jumate, aproape 4 metri iar etajul are inca 3 metri. Iti dai seama ca nu ajung efectiv cu matura nici daca ma urc pe scara din aia telescopica. Am mai chemat muncitorii constructori, au improvizat in cateva ore un esafodaj simplu de tot, au dat jos cuiburile, a doua zi a inceput din nou frenezia cuibaritului.
Cand m-am mutat aici aveam in spate spre gradina si o bufnita care venea diminetile sa doarma in V-ul de la acoperis. Abia cand am scos cutiile alea de aer conditionat a fugit. De ea chiar imi pare un pic rau dar m-am saturat de rahati!

| mgtow a răspuns (pentru Leocerba):

Dar in acoperis e o intrare, sa le dea jos iar si sa puna un fel de grilaj sa nu mai intre asa doar musca o sa aiba acces in acoperis.

| SamSon a răspuns:

Mai rabda putin, o sa creasca si o sa plece. Pune niste ziare, ceva, pe acolo. Dar, nu le darama cuibul. L-au construit cu multa truda.

| LIN2010 a răspuns:

Cu siguranta gasesti un dispozitiv care sa-ti imbunatateasca comfortul atat de necesar al locuintei http://www.faradaunatori.ro/categorii/aparate-antipasari/3

| dryft3r a răspuns:

Eu spun sa spargi cuiburile. Nu vor mai veni. Nu prea ai alte variante.

| OmuCuBasca a răspuns:

You are talkin' 2 much. Just burn the god damn house right down! big grin

| Leocerba explică (pentru OmuCuBasca):

Ai dreptate.
Mersi.

| MitroAlex94 a răspuns:

Pune provizoriu ceva acolo astfel incat sa nu le permita sa isi mai faca cuib.Ma gandesc la ceva din plastic in "V" astfel incat sa nu poata sa stea pe el din cauza ca aluneca.

| Leocerba explică (pentru MitroAlex94):

MitroAlex sa stii ca am vazut un fel de gardulet regulat din lemn, care se aplica cumva pe grinzi sub acoperisul casei si pe pervaz, am mers la magazinele gen Casa si Gradina, i-am intrebat si nu stia nimeni. Eu am vazut acelasi tip de gardulet la 3 case in zona mea, da` nu stiu de unde sa cumpar sau cum ii zice.

| mgtow a răspuns (pentru Leocerba):

Comanda online

| Leocerba explică (pentru mgtow):

Cred c-asa o sa fac.
Bafta si tie!

| AleeMtf a răspuns:

Saracutele,eu zic ca e un lucru zeiesc ca acele biete fapturi ti-au onorat casa cu prezenta lor. eu spun sa le lasi, ele la anul vor pleca de la tine.

| Leocerba explică (pentru AleeMtf):

Alee, le am de aprox 4-5 ani, n-au de gand sa plece.
Zilnic un om trebuie sa spele mizeria, e vorba de apa cheltuita, de timpul pierdut spaland, de balconul pe care nu-l mai folosesc.
Problema nu-i asa "zeiasca" pe cat crezi, asta pentru ca omul care spala zilnic cacatii sunt eu happy

| AleeMtf a răspuns (pentru Leocerba):

Macar asteapta sa le creasca puii, te rog. sad unde sa se duca saracutii acum cu puii mici. sad

| Leocerba explică (pentru AleeMtf):

Alee, nu fac pui, cam o data la 30-40 de zile fac cate un ou pe care obisnuiesc sa-l arunce jos din cuib, pe trepte, in fata usii de la intrare, printre gramajoarele de gainat. O placere! Salvati natura, votati porumbeii!

| PatrickOscar a răspuns:

Sparge cuiburile daca vrei sa scapi de pasari.

| Leocerba explică (pentru PatrickOscar):

Ceva idei?
Casa este in stil traditional, are un acoperis inalt cu grinzi masive din lemn, la care nu ajung decat daca imi construiesc schele din alea de constructie. Nici prin podul casei nu merge.

| D333333NIS a răspuns:

Incearca sa le prinzi si pune-le intr-o cusca sau ceva iar apoi demoleaza cuibu si dule si tu mai departe de locuinta prin padure nu stiu dar departe happy funda? big grin

| Tigle_Acoperisuri_1973 a răspuns:

Ati incercat cu banda antipasari? Este pe suport de inox, lunga de 1 m si lata de 4 cm, cu 60-80 de tepi pe ea...
Mai multe detalii gasiti aici.
http://www.tigle-accesorii.ro/banda-antipasari

| Leocerba explică (pentru Tigle_Acoperisuri_1973):

Ieri, fix dupa ce am vorbit la telefon, m-a sunat un prieten si a gasit in sfarsit ceva asemanator cu solutia propusa de tine.
Oricum, iti multumesc mult de tot pentru sfat!
Succes in tot ceea ce intreprinzi happy

| 61MiHaI69 a răspuns:

Poti incerca metoda CD-urilor, adica :
iei niste sfori sau fir din ala pentru undite de pescuit si niste CD-uri si le legi de grinzile acelea iar soarele se reflecta in CD-uri si le deranjeaza pe pasari si pleaca la mine a functionat.hee hee

| Leocerba explică (pentru 61MiHaI69):

CD-uri, CD-uri, dar ce fel de muzica thinking

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

"CD-uri, CD-uri, dar ce fel de muzica"?
Uite mai Leo muzica care va rezolva problema ta, dar numai a ta, adica stresul.
http://www.youtube.com/watch?v=GRxofEmo3HA
Si pentru pasarile bucuclaşe.
http://www.youtube.com/watch?v=uZ14lQcJGkc#t=18

| mariusvilcea a răspuns:

Www.fara-daunatori.ro va ofera o gama larga de aparate cu ultrasunete impotriva : pasarilor (prombei, grauri, ciori, vrabii, pescarusi, etc. ), rozatoarelor (soareci, sobolani), insectelor (muste, tantari, gandaci, furnici, purici, capuse, paiejeni, molii, fluturi, etc.) si animale (caini, pisici, cartite, jderi, vulpi, iepuri, etc.) din casa si gradina dumneavoastra.

| mariusvilcea a răspuns:

Www.fara-daunatori.ro va ofera o gama larga de aparate cu ultrasunete impotriva : pasarilor (prombei, grauri, ciori, vrabii, pescarusi, etc. ), rozatoarelor (soareci, sobolani), insectelor (muste, tantari, gandaci, furnici, capuse, paiejeni, molii, fluturi, etc.) si animale (caini, pisici, cartite, jderi, vulpi, iepuri, etc.) din casa si gradina dumneavoastra.

| mariusvilcea a răspuns:

Aparate cu ultrasunete impotriva : pasarilor (prombei, grauri, ciori, vrabii, pescarusi, etc. ), rozatoarelor (soareci, sobolani), insectelor (muste, tantari, gandaci, furnici, capuse, paiejeni, molii, fluturi, etc.) si animale (caini, pisici, cartite, jderi, vulpi, iepuri, etc.) din casa si gradina dumneavoastra.

http://www.fara-daunatori.ro/

| alin20202020 a răspuns:

Salut, sper sa nu stearga comentariul.
Aveam si eu o problema asemanatoare cu vrabiile si am cumparat produsele de mai jos. La mine au mers si folosesc in continuare. Solutia o aplic cam la 2 saptamani.
https://impotrivadaunatorilor.ro/......rep29.html
https://impotrivadaunatorilor.ro/......70600.html

Sper ca te am ajutat,

| Dinu_Letitia_1983 a răspuns:

Eu am cumparat un aparat anti pasari cu ultrasunete si am rezolvat orice problema. Gaseti aici genul asta de aparat http://onetopshop.ro/animal-away-plus-aparat-cu-ultrasunete-antipasari