| marcela59 a întrebat:

Am primit de curand o floare in ghiveci numita STEAUA CRACIUNULUI.Stie cineva cum se ingrijeste?

Răspuns Câştigător
| adinaciosescu a răspuns:

Poinsettia sau Steaua Craciunului, o planta de interior traditinoala pentru Craciun
Este aproape imposibil, ca odata zarita in vitrina unei florarii, sa nu-ti ramana ochii la Steaua Craciunului. Originara din Mexic, Poinsettia ne incanta privirea prin culorile ei variate: alba, roz, rosie, galbena, crem sau bicolora. Este o planta al carei farmec consta in forma de stea pe care o au frunzele sale verzi spre radacina si colorate spre varf.
Sfaturi pentru o Poinsettia cat mai frumoasa
Atunci cand cumparati Steaua Craciunului priviti cu atentie ca florile mici, galbene-verzi dintre frunzele superioare sa nu fie cazute sau ofilite. Trebuie de asemenea avut grija la transportul plantei, la impachetarea acesteia pentru ca este o planta sensibila la frig.
Pentru a putea beneficia de frumusetea ei de la un Craciun la altul, trebuie sa fiti atenti la ingrijirea acestei plante de interior. Steaua Craciunului este o planta al carui pamant trebuie sa fie tot timpul umed. Atentie insa la apa statuta din ghiveci care nu este deloc tolerata si care poate provoca putrezirea radacinii. In prima iarna, la prima inflorire, nu are nevoie de ingrasamant. Frunzele colorate ale Stelei Craciunului pot tine pana la Paste. Pentru a o avea din nou inflorita de Craciunul urmator, primavara, inainte de inmugurire, i se scurteaza lastarii cam cu o treime. Asa veti stimula ramificatia acestei plante de interior care va lua un aspect armonios si stufos. Plantati-o intr-un ghiveci nou, iar dupa ce au trecut gerurile puneti-o afara intr-un loc semi-umbrit si administrati-i ingrasamant fluid la doua saptamani. Toamna trebuie sa-i scurtati orele de lumina. Din octombrie pana in decembrie Steaua Craciunului va fi acoperita cu o cutie de carton de la ora 18 pana la 8 dimineata. Urmand aceste sfaturi utile veti avea un decor natural si deosebit pentru Craciun si nu numai.
Schlumbergera sau Craciunita in limbaj popular
Schlumbergera este un cactus si, datorita faptului ca infloreste in preajma Craciunului, i se spune popular Craciunita. Este o planta care vine din tinuturile calde ale Braziliei si creste in tufe mari. In varful frunzelor sale zimtate apar nu una, ci chiar trei flori ca niste ciucurasi de culoarea ciclam, alb, rosu sau portocaliu.
Ca orice cactus, Craciunita nu iubeste caldura excesiva a verii, de aceea trebuie asezata intr-un loc umbros. Bobocii acestei plante de interior incep sa apara toamna, iar inflorirea este determinata de scurtarea orelor de lumina din timpul zilei. Ca si in cazul Stelei Craciunului i se va scurta perioada de lumina si se va feri de lumina artificiala. Fie mutati ghiveciul Craciunitei intr-o incapere intunecata si il scoateti a doua zi, fie o acoperiti cu un carton. Ca sa puteti avea o Craciunita plina de flori aceasta operatiune trebuie inceputa cu 6 - 8 saptamani inainte de Craciun. Pentru a nu pierde bobocii, nu miscati planta de la locul ei (atentie sa nu fie asezata in plin soare). De asemenea curentul de aer, schimbari bruste de temperatura, radacini uscate sau excesiv de ude, aerul uscat sau un ghiveci prea mare pot duce la pierderea bobocilor si chiar a plantei propriu-zise.

3 răspunsuri:
| OnWeed a răspuns:

Si bunica mea are una happy Stiu doar ca ii schimba pamantul la cateva luni si o uda... nimic altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S e uda foarte rar si nu se tine langa surse de caldura, la cca 2 luni dupa ce o cumperi o sa ii cada frunzele si florile, incet-incet, o lasi intr-un nloc racoros si umbros, raman numai ramurelele dupa cca 3-4 luni, ca sa dea din nou mugurii si frunzele trebuie tinuta la intuneric 15 zile si udata foarte putin sau aproape deloc si asta se face dupa perioada de hibernare, adica in primavara.nu tine la ger, florile sunt insasi frunzele dar nu au clorofila pentru ca au fost tinute la intuneric pentru a se reface.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poinsettia sau Steaua Craciunului, o planta de interior traditinoala pentru Craciun

Este aproape imposibil, ca odata zarita in vitrina unei florarii, sa nu-ti ramana ochii la Steaua Craciunului. Originara din Mexic, Poinsettia ne incanta privirea prin culorile ei variate: alba, roz, rosie, galbena, crem sau bicolora. Este o planta al carei farmec consta in forma de stea pe care o au frunzele sale verzi spre radacina si colorate spre varf.

Sfaturi pentru o Poinsettia cat mai frumoasa

Atunci cand cumparati Steaua Craciunului priviti cu atentie ca florile mici, galbene-verzi dintre frunzele superioare sa nu fie cazute sau ofilite. Trebuie de asemenea avut grija la transportul plantei, la impachetarea acesteia pentru ca este o planta sensibila la frig.

Pentru a putea beneficia de frumusetea ei de la un Craciun la altul, trebuie sa fiti atenti la ingrijirea acestei plante de interior. Steaua Craciunului este o planta al carui pamant trebuie sa fie tot timpul umed. Atentie insa la apa statuta din ghiveci care nu este deloc tolerata si care poate provoca putrezirea radacinii. In prima iarna, la prima inflorire, nu are nevoie de ingrasamant. Frunzele colorate ale Stelei Craciunului pot tine pana la Paste. Pentru a o avea din nou inflorita de Craciunul urmator, primavara, inainte de inmugurire, i se scurteaza lastarii cam cu o treime. Asa veti stimula ramificatia acestei plante de interior care va lua un aspect armonios si stufos. Plantati-o intr-un ghiveci nou, iar dupa ce au trecut gerurile puneti-o afara intr-un loc semi-umbrit si administrati-i ingrasamant fluid la doua saptamani. Toamna trebuie sa-i scurtati orele de lumina. Din octombrie pana in decembrie Steaua Craciunului va fi acoperita cu o cutie de carton de la ora 18 pana la 8 dimineata. Urmand aceste sfaturi utile veti avea un decor natural si deosebit pentru Craciun si nu numai.

Schlumbergera sau Craciunita in limbaj popular

Schlumbergera este un cactus si, datorita faptului ca infloreste in preajma Craciunului, i se spune popular Craciunita. Este o planta care vine din tinuturile calde ale Braziliei si creste in tufe mari. In varful frunzelor sale zimtate apar nu una, ci chiar trei flori ca niste ciucurasi de culoarea ciclam, alb, rosu sau portocaliu.

Ca orice cactus, Craciunita nu iubeste caldura excesiva a verii, de aceea trebuie asezata intr-un loc umbros. Bobocii acestei plante de interior incep sa apara toamna, iar inflorirea este determinata de scurtarea orelor de lumina din timpul zilei. Ca si in cazul Stelei Craciunului i se va scurta perioada de lumina si se va feri de lumina artificiala. Fie mutati ghiveciul Craciunitei intr-o incapere intunecata si il scoateti a doua zi, fie o acoperiti cu un carton. Ca sa puteti avea o Craciunita plina de flori aceasta operatiune trebuie inceputa cu 6 - 8 saptamani inainte de Craciun. Pentru a nu pierde bobocii, nu miscati planta de la locul ei (atentie sa nu fie asezata in plin soare). De asemenea curentul de aer, schimbari bruste de temperatura, radacini uscate sau excesiv de ude, aerul uscat sau un ghiveci prea mare pot duce la pierderea bobocilor si chiar a plantei propriu-zise.