| SanduAlex a întrebat:

Am un calorifer pe ulei electric de 2500W si nu stiu daca il bag in priza sa nu sara siguranta sau sa se arda instalatia...
Exista vreo priza sau ceva sa pun unde sa bag caloriferul sau altceva sa evit acele defectiuni?

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Puterea caloriferului nu e aşa de mare! Bănuiesc că are mai multe trepte de reglaj.Nu le folosi pe toate, şi cel mai corect nu-l lăsa fără supraveghere!

| MMihai a răspuns:

Nu știu dacă instalația ta este adecvată pentru un asemenea consumator!

| Q69 a răspuns:

Daca instalatia electrica este mai veche trebuie sa ai grija sa nu se supraincalzeasca si sa ia foc
si sa nu bagi in prelungitoare ieftine ca se topesc instant si pericolul de incendiu este mare
la inceput cand pornesti nu dai din start la putere maxima...

| dragosh57 a răspuns:

2500 w nu e ceva mare cum ar fi un aparat de sudura sau altceva, de preferat ar fi sa verifici cablul sa nu fie " impuscat" sau cand il pornesti sa fie toate celelalte oprite. Bafta si sper ca ti-am fost de ajutor!