| ALEXICAmarketing a întrebat:

Am un geam termopan fara glaf.La ploaie puternica imi baga putina apa si in casa pe sub spuma aia.Pot sa inlocuiesc spuma cu ciment si sa rezolv pb?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie să înlocuiești cu nimic spuma poliuretanică; trebuie doar să o acoperi bine cu silicon, iar pe urmă să pui și un glaf ca să arunce majoritatea apei peste pervaz.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Cred ca problema este alta.Tu ai fereastra mai jos decat cum sa-i zic partea de jos pe care sta fereastra.Mai corect spus din cate banui,ai ziduri din ciment sau ce or fi caramizi,ai pus fereastra,apoi ai izolat afara,iar greseala este ca cine a facut-o a pus izolatie si pe partea de jos unde sta fereastra,astfel ca acolo zidu este ceva mai inalt decat partea de jos a ferestrei,daca intelegi ce vreau sa zic laughing
Multi fac greseala asta. Iara cand ploua apa se infiltreaza si ramane acolo,apoi patrunde prin acea spuma si intra in casa.

Ce trebuie sa faci? Taie izolatia de la glafu peretelui sau cum se numeste partea de jos,astfel incat sa poti vedea spuma aia de sub fereastra,sa se vada caramida, ceva de genul asta, ori ce ai tu acolo boltari. Apoi dai asa un strat subtire de ciment doara.
Atunci cand ploua apa va lovi fereastra, va cadea pe ciment si apoi se scurge jos afara, pentru ca tu ai spuma sub fereastra.

Nu stiu cum sa explic mai bine, poate un desen ar fi fost mai bun de facut.Am vazu si auzit problema asta la multi oameni.

Poti elimina incarcatura si izolatia de la baza feresterei, lasi caramida sau ce ai tu acolo gol, apoi pui cermaica, dar sai dai o panta f usoara.inainte sa pui ceramica,mai bagi ceva spuma,asta daca nu au pus aia bine,ori peste spuma bagi silicon,apoi pui ceramica,apa nu va mai patrunde deloc in casa.

Daca tu scoti spuma aia si pui ciment,e mai rau,cimentu nou nu se lipeste de cimentu vechi,niciodata,asa ca atunci cand cimentu ce vrei tu sa pui se va usca,va lasa spatiu,pe unde va intra apa la greu.

Daca nu ai zidurile izolate, atunci, trebuie sa sapi acolo la baza, unde sta fereastra pe zidul ala la exterior sa sapi cu ceva astfel incat sa aduci acea suprafata ori la nivelul spumei, ori ceva mai jos, apoi repari cu incarcatura.