| anonim_4396 a întrebat:

Am un poster mare (e de fapt o fotografie alb negru foarte mare), pe care as vrea sa-l pun in sufragerie. Problema e ca nu vreau sa-l inramez si nu stiu cum sa-l agat fara sa-l lipesc cu scotch sau sa-i dau gauri... Aveti vreo sugestie?

11 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Plastifiaza-l

| littlesunshine a răspuns:

Pai in cazul asta ori scothc dublu-adeziv, ori indoaie o bucata lata de scotch si astfel va fi o parte cu lipici pe poster si alta pe perete si nu se va observa nimichappy. Presezi bine si gata.
Bafta!

| CrucifiedCountess a răspuns:

De accord cu Sabinutza. cea mai buna metoda big grin

| izh56 a răspuns:

Adeziv pentru tapet

| andreea8888 a răspuns:

Desigur!
Este vorba de un lipici special pentru pereti, cu diverse intrebuintari, unde tu trebuie sa stii ce fel de material se afla la suprafata peretelui tau(var, lavabil...etc)!
Ai nevoie de un magazin unde se gasesc astfel de lipiciuri, 5-10 minute de munca si gata!happy

| Kyky a răspuns:

Cum vrei sa-l pui: fara sa-l lipesti, fara sa-l gauresti, dar si fara sa-i faci rama. Crezi ca va pluti?batting eyelashes
O solutie ar fi sa-l prinzi cu pioneze. Il gauresti in colturi, dar nici ca se observa. happy

| zeDruit a răspuns:

Eu iti recomand sa faci intai rost de un carton mai dur, multistrat, fara gauri de aer. Apoi sa lipeste posterul pe el cu orice fel de lipici, ca doar apoi sa il lipeste pe perete folosind ori banda dublu adeziva sau lipiciul descris de sabinuta.

Asta asa ca posterul sa ramana mereu instr-o stare buna si in caz ca se strica cartonul oricand poti lipi inca un strat, un pic de grosime chiar arata bine.

| username_4398 a răspuns:

Dar ai dori sa folosesti clei special pentru pereti? Eu am facut asa si mi se pare o solutie foarte buna! Dar eu imprejurul fotografiei am mai desenat (adica am facut ca o fel de rama)! E foarte frumos! Dar penrtu a desena trebuie sa fregventezi pictura sau sa ceri ajutorul prietenilor care fregventeaza, acesta este foarte important ca sa nu faci nimic rau la perete ca mai apoi sa nu regreti! 4mok

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista un suport special pentru asta numit foamboard. e un fel de carton gros care nu se indoaie. nu poti lipi singur posterul pe el pentru ca vei distruge fotografia (crede-ma!). procedeul de lipire se numeste caserare. caserarea pe foamboard o poti face la diverse firme, cautand pe google. daca esti din bucuresti e simplu pentru ca sunt multe firme care fac asta. atentie, daca posterul e foarte mare o sa te coste destul de mult (de la cateva zeci de lei la peste 100 de lei)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o intrebare pentru Sabina: daca lipesti fotografia cu lipici special pentru pereti si apoi vrei sa o dai jos...peretele si fotografia se strica?

Si aceeasi intrebare pentru lilika....peretele si fotografia se strica daca lipesti cu clei pentru pereti?
Multumesc mult!

| yuatoth a răspuns:

Nu stiu de unde sa mi iau si eu un poster alb negru mare pentru un perete in living? ma ajuti? sa mi trimiti pe mail detalii roji13@yahoo.com