| golanu233 a întrebat:

Anul trecut randunica a disparut de la cuib, acum a venit masculul si tot singur e se mai imperecheaza vreodata ca sa stiu ce fac cu cuibul?

3 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Lasa-l acolo, fie nu ai vazut tu perechea, fie intarzie, fie va aduce o alta pereche daca inca isi revendica cuibul.

| RAY a răspuns:

Da sigur ca se vor imperechia ei, lasa cuibul unde e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a venit masculul. Lasa cuibul asa,in fiecare an masculul vine primul,curata cuibul, in caz ca e stricat isi cauta alt loc pentru a cuibari,femela vine apoi,tot cea de anul trecut. Asa se intampla si in cazul berzelor,vin masculii intai, curata cuibul si isi asteapta perechea. Daca masculul dispare dupa un timp,inseamna ca femela nu a supravietuit calatoriei, iar el isi cauta alta pereche si va face cuib in alt loc. Deci daca dupa un timp nu ii vine perechea, oricare ar fi, cea de anul trecut sau alta, el va pleca si poti sa cureti cuibul. Mai asteapta, pentru ca fost vremea f rece si ei au intarziat.