| Ana1687 a întrebat:

Apartamentele de tip studio și garsonierele duble sunt același lucruri? Și dacă nu, care e diferența dintre ele?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Apartament studio este un eufemism pentru garsoniera, dubla sau tripla, sau cum vrei sa ii spui.
Daca ai un hol din care se intra pe usi diferite in bucatarie, in baie si in cameră, ii poti spune apartament. Daca intrarea in bucatarie si/sau in baie se face din camera, clar este garsoniera. Daca nu ai nici macar o usa intre bucatarie si camera, e doar o garsonieră inferioară ca si confort, dar dezvoltatorii ti-o prezintă ca "studio", ca sa ii poata pune un pret pe măsură.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In mare e același lucru doar că studioul e numele garsonierelor mai moderne și ceva mai incapatoare

| relian a răspuns:

In RO aptm, au 2 dormitoare sau mai multe, au o camera de zi, sau living, sufragerie, zii cum vrei, au camera de haine, spalator (nu-i obligatoriu) si ce o mai avea.

Garsoniera are doar un singur dormitor si o sufragerie, plus restul ce are si un aptm

Studioul, are o singura camera, aia tine si de dormitor si camera de zi, are bucatarie deschisa sau inchisa, baie si loc unde sa tii hainele, poate avea si loc unde sa pui masina de spalat.

In RO pe vremuri nu erau studiouri, de fapt chestia asta, acu este importata din engleza, asa spun englezii, studio, la ce am aratat mai sus.
In RO daca nu sunt astfel de constructii, atunci romanii folosesc cuvintul studio in loc de garsoniera.

Nu e nimic de mirare, romanii oricum, importa multe cuvinte din alte limbi, carora le dau ei alt inteles laughing

Asa e de exemplu cuvintu, "Leasing" care in romana inseamna vinzare, iar la origine, adica in engleza inseamna a inchiria pe termen lung ceva.

Acu daca folosesc si cuvintul asta studio, dar se refera de fapt la o garsoniera, iar au dat alt inteles, cuvintului din engleza.

Vad spui garsoniera dubla, cei aia? laughing dubla ca numar de camere sau ca ce anume? Oricum garsoniera are un dormitor si o sufragerie, daca e dubla deja e aptm cu 2-3 camere laughing

Dubla ca ce sa fie? Ca suprafata, sa spui garsoniera dubla laughing mi se pare aiurea. Orice aptm garsoniera, studio, poate avea suprafete diferite, dar tot studio se numeste, poate sa aiba si o mie de metri patrati laughing

Conteaza cum este planul, cum este designul acelei constructii, nu suprafata.

Asa si aptm is de suprafete diferite, metri patrati, dar tot aptm se numeste nu?

| Standt a răspuns:

Fiecare da alta denumire si pananu o vezi nu stii ce este.
Prima data am auzit de notiunea de garsoniera dubla pe la Campulung. Era un apartament cu 2 camere dar tip vagon si de dimensiuni foarte mici. Si apropo, noi spunem ap. 2 camere. In strainatate, se numara doar dormitoarele. Cate dormitoare sunt, atatea camere sunt declarate. Camera de zi nu e dormitor.
Chestia cu "studio" e importata si... adaptata. O hala care e si camera de zi, si hol, si dormitor, si bucatarie. Ma mir ca are baie separat. Unele mai mari, altele mai mici. Dar tot garsoniera fara bucatarie este.