| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva pomul >fructiferkaki

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Kaki este o plantă mediu rezistentă la minimele din timpul iernii, suportând chiar şi -15°C, dar susceptibilă la vânturile puternice mai ales pe timpul verii şi toamnei când greutatea fructelor poate provoca rupturi ale ramurilor şi leziuni ale fructelor.

Terenurile cele mai favorabile culturii sunt cele de mixtură medie, profunde şi bine drenate chiar dacă se poate adapta şi celor argiloase.

Kaki este propagat prin altoire. Aproape toate plantele sunt altoite pe Diospyros lotus, deoarece acesta prezintă o rezistenţă semnificativă la temperaturile joase de pe timpul iernii şi la secetă. De asemenea, Diospyros lotus prezintă un aparat radicular profund şi nu produce lăstari la bază.

Kaki este considerat un soi rustic deoarece este susceptibil la putine averse.

In Romania, il gasim sub denumirea de KAKI-Arborele vietii!

Fructul este bun consumat ca atare,dar se pot face din el dulceturi, gemuri, ceaiuri.

Echivalentul in vitamine al unui fruct kaki sunt vitaminele care se regasesc in 2-3 portocale.

La noi in tara, se cultiva in partea de sud, doar doua soiuri: KAKI TIPO si ROJO BRILIANTE.

| simf a răspuns (pentru caramela):

Caramela, dar de ce nu spui tu de unde ai laut textul (pe care l-ai ciunitit putin)? de aici: http://www.ardei-iute.ro/diverse/arborele-kaki
mai copii, asta e FURT, faptul ca iei un text al altuia, mai tai din el si UITI sa spui care e sursa e furt de proprietate intelectuala. nu mai bine ii dadeai direct linkul?

| caramela a răspuns (pentru simf):

Uite draga link-ul de unde am copiat
http://www.ardei-iute.ro/diverse/arborele-kaki
Multumit?

| simf a răspuns (pentru caramela):

Da, acum sunt multumita. faci un rezuamt dupa un text al alcuiva, precizezi sursa, ca asa e corect. daca ai dat copy, apoi ai barbierit un pic si ai postat nu insemna ca e creatia ta.

| caramela a răspuns (pentru simf):

Ha ha ha ce amuzanta esti, dar am specificat ca eu as avea acel pom? nu am vrut sa dau link-ul pentru ca era mult prea mult de citit, asa ca am selectat esentialulsmugsmugsmug multumita draga simf?batting eyelasheswinking

| simf a răspuns (pentru caramela):

Carmela, imi place sa cred ca te joci, nu ca esti naroada. faptul ca schimbi ordinea strofelor la eminescu nu face ca sa fie poezia ta! citeste ce-nsemana proprietate intelectuala, vezi ce-s drepturile de autor si daca vrei sa ajuti fie da link unde nu te pricepi, fie raspunde din ce stii tu. macar putina eleganta sa reformulezi sa ai!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! ma acuzi de ceva ce nu am facut! am dat doar copy, nu am copiat pe nimeni! nu iti permit sa ma acuzi pe nedrept... sunt genul de om matur care nu imi permit sa copiez pe nimeni.

| Pr0t0type a răspuns:

Nu Exista la Noi Acest Pom Fructifer Kaki, Traieste dar greu sunt unele specii! Arbori traiesc numai la CALDURA! sunt Crescatori speciale pentru plantarea lor eu iti zic informeazate de pe internet FUNDA?

| strungarel a răspuns:

Azi am reusit de am primit un pom altoit de kaki adus din Italia. trebuie ocrotit iarna precum smochinul.

| andrei20003333 a răspuns:

De obicei copacul nu scartie.Doar cu o exceptie. Pomul scartie doar daca cineva din familie este posedat sau posedata pentru binele tau taie pomul