| Luana2347 a întrebat:

In propozitia -Pomul fructifer pe care l-ai plantat va trai mai mult.-pomul fructifer este pleonasm?

11 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu, în niciun caz. Pomul fructifer este cel care face fructe. Nu văd de ce ar fi vreun pleonasm.

| wintage a răspuns:

Cred ca e corect
Pomul fructifer care l-ai plantat va trai mai mult. - fara "pe"!
In legatura cu pleonasmul, nu e niciunul in propozitie.

| luiza a răspuns:

Nu pentru ca sunt si pomi care nu fac fructe.

| Day19 a răspuns:

Nu exista nici un pleonasm in aceasta propozitie!
Sper sa fie bine cum ti-am zis si sa-ti fie de ajuror!

| BrD a răspuns:

Da, este pleonasm.

POM, pomi. Nume generic pentru orice arbore sălbatic sau cultivat care produce fructe comestibile

| RazzyFUnik a răspuns:

Nu

| ANAHsneaman a răspuns:

Nu e pleonasm

| mriuls a răspuns:

Nu,nu exista nici un pleonasm in propozitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu normal ca nu este si nici unul nu este in propozitie. Iti dau ex de un pleonasm: urc in sus

| moni_9070 a răspuns:

Nu este pleonasm...sunt pomi care nu sunt fructiferi

| Lorryyyy a răspuns:

Nu nu este pleonasm pentru ca pom poate fi si un salcam sa zic. e pom...dar nu fructifer. deci nu! nu este pleonasm