Întrebare recomandată | vavitza a întrebat:

As avea o intrebare pentru cine stie si se ocupa cu ingrijirea trandafirilor. Am doi trandafiri unul rosu si unul roz, erau butasi in primavara cand i-am cumparat. I-am plantat in niste ghivece si i-am tinut in curte. Acum as vrea sa ii pun in gradina si sa ii tund, dar nu stiu cum sa ii tund sau daca este bine sa ii tund acum. Precizez ca sunt trandafiri ca cei din parcuri. Poate cineva sa ma ajute? Va rog mult, dau funda.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Sa ii tai pana aproape de sol si ii acoperi cu un pet ( o sticla din platic) cu tot cu capac, pentru a nu ingheta iarna, iar la primavara cand incepe sa sa incalzeasca, scoate petul.

| Priceputu a răspuns:

Ai iei din ghiveci, ai pui in gradina si ai tunzi la 50 de cm de la pamant si da este bine sa-i plantezi acum, iar in primavara se tund dupa ce le da mugurele de la pamant cam 20 de cm.

| aidaroxana22 a răspuns:

Da, poti sa ii tunzi, nu e nici o problema si cu privinta la cum sa ii tunzi, depinde forma pe care o vrei, nu e greu deloc: cu o foarfeca oarecare tunzi din fiacare particica, astfel incat sa se faca rotund, iar la primavara vor inflori cat de cat cu forma data acum. Funda? big grin