| Dorin_Rosu_1997 a întrebat:

Buna ziua as dori sa stiu de ce nu mi-au iesit florile in ghiveci prin luna februarie am plantat in ghivece seminte de (petunie.garoafa) si le-am udat dupa zilnic dar nimic nici in ziua de azi nu a iesit un fir semintele erau foarte bune de la agrosel pachet premium...
Recunosc ca le-am tinut la o temperatura de minim 15 grade cand nu eram acasa dar cand eram erau si 30 de grade...
Intro zi imi trebuia un ghiveci si am decis sa arunc pamantul di ghiveci cand l-am aruncat am constatat ca nu mai era nici o samanta si pamantul mirosea a mucegai...
Am folosit pamant din gradina de la mine poate nu o fi bun ce credeti acum vreau iar sa plantez...

Răspuns Câştigător
| smart01 a răspuns:

Buna Dorin,

Din cunostintele mele de agricultura, ar putea sa fie 2 cauze de vina:

1. Este posibil ca semintele sa fi avut prea multa umezeala, astfel ca au putrezit.

2. Pe de alta parte, ar putea sa fie o problema cu semintele. Esti sigur ca erau produse de catre Agrosel si nu contrafacute? De unde le-ai cumparat?

In ceea ce ma priveste, iti pot recomanda un magazin online de seminte de care stiu sigur ca are produse originale, atat Agrosel cat si ceva soiuri italiene. Da un ochi pe Verdon si vezi daca gasesti ceva care sa te intereseze - http://www.verdon.ro/agricultura/seminte/seminte-flori/

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Au putrezit de cita apa leai dat.Sa uzi zilnic si la temperaturi de 15 grade, pai nu au mai ramas absolut nimic din ele. Apoi multe plante si mai ales florile necesita temperaturi mari pentru a germina, creste cind sint mici.La 15 grade si umezeala zilnica sau dus din primile zile.Cind cumperi ar trebui pe plic sa mentioneze ce temperatura trebuie sa fie cant le semeni, ce temp cind cresc chestii de genul asta.Si pamintul de la tine din gradina nu este bun pentru a produce rasaduri.Sau daca il combini cu ceva turba atunci ar merge. Pune jumatate pamint, jumatate turba, amesteca bine apoi semeni, si uzi rar, nu trebuie sa se vada ud la suprafata.Cind controlezi umidiatea unui sol trebuie sa scormonesti si atunci vezi daca e umed sau nu.Dar ce inseamna umed pentru unia? Depinde pentru ca in agricultura umed nu inseamna sa se observe apa pe el, sau chestii de genul asta.Deci udale asa la citeva zile, daca pui turba in acel amestec. Turba retine apa f bine deci nu vei avea nevoie de udari prea multe.Bafta

| Prezidentul a răspuns:

Nu le-ai udat cat trebuie (le-ai udat prea mult probabil sau prea putin). Incearca sa cumperi flori noi.