| Ramo024 a întrebat:

Azi am fost la tara. Când am scos apa din fântână, am găsit în găleată un șoarece mort. Am aruncat apa și am adus apa de la o fântână din drum. Din fântâna contaminată am scos vreo 7 găleți de apa pe care le-am aruncat. Vi s-a întâmplat ceva asemănător? Ce as putea sa fac pentru ca apa să redevină potabilă?

9 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Era acoperita fantana? Nu inteleg cum a ajuns acolo.
In orice caz, am gasit intrebarea asta pe alt forum https://www.misiuneacasa.ro/......re-fantana
Poti sa vezi acolo ce au mai raspuns altii, inteleg ca trebuie tratata chimic cu substante clorigene.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe vremea mea (cand eram copil) se punea in fantana var cloros. Acum sunt tablete: https://bit.ly/3mFmsya
Ca sa-ti spun pe aia dreapta nici nu-i un bai asa mare. Eu am fost militar. Noaptea era frig, ziua cald in Cincu (langa Fagaras) si ni se facea sete. Am baut apa din balta in care era un sobolan mort. L-am scos afara si am continuat sa bem de sete. De atunci au trecut pestee 40 de ani si uite sunt viu!

| Cksihja a răspuns:

Scoți toată apa din fântână și aștepți să vină apă proaspătă.

Răspuns utilizator avertizat
| Ramo024 explică:

Nu înțeleg de ce ați adăugat acest răspuns. Poate... voiați să îl scrieți la alta întrebare?

regis
| regis a răspuns (pentru Ramo024):

Daca nu ai, cumpara o pompa submersibila, o sfoara groasa si cativa metri de furtun. Scoate apa pana se goleste fantana, de cateva ori la rand.
Dupa ce rezolvi problema, aduci un cablu de curent, o priza cu intrerupator, treci capatul furtunului printr-o gaura astfel incat sa incapa o galeata sub el si ai apa la buton.

| Ramo024 explică:

Am inteles.

regis
| regis a răspuns (pentru Ramo024):

A raportat pe toata lumea, in final adminii au sters si postarile lui, mai jignitoare decat cele raportate de el. laughing

| tup3u a răspuns:

Vezi să nu dai și de pisică sau câine, în rest poți goli fântâna cu o pompă.