| Silvia93 a întrebat:

Unde locuiesc este o fantana potabila de unde ia toata lumea apa si (probabil) nu au probleme de stomac insa eu si colega mea de camera avem dureri de stomac/gat, greata dupa fiecare pahar de apa baut.
Apa 'cumparata' nu ne permitem sa cumparam (nu e amuzant).
Ce as putea sa fac? Unde as putea sa fac o reclamatie macar? Stiu ca bunica la tara fierbea apa sa scape de impuritati dar oare va merge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanAmarandei a răspuns:

Pentru eventualele bacterii o poți fierbe (insa acestea ar trebui sa dea reacții de gen diaree, etc) iar pentru mineralele in exces poți face 2 lucruri: o lași sa se decanateze 2-3 ore apoi consumi numai jumătatea superioară a recipientului sau poți procura de la un magazin de metalo-chimice un filtru cu pietricele de fosfați prin care sa treci apa (o palnie/filtru/furtun).

| Silvia93 explică (pentru DanAmarandei):

Da,ne da si diaree galbena si durere de stomac, gat plus gretusi si altele.
O sa incerc cu fiertul 2-3 zile si daca tot continua sa ne fie rau atunci am sa incerc cu filtru. daca nici cu filtru nu este incerc cu Primaria apoi imi iau un job sa pot cumpara apa :/.
Sper doar sa pot bea linistita apa fara dureri...multumesc de raspuns.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merge faza cu apa fiarta, reclamatie se poate face la primarie dar nu vor face nimic sa remedieze problema

| Veme a răspuns:

Toate apele din fantanile din Romania se apropie la nitrati (cancerigeni) de limita considerata legala de 50mg/l, in conditiile in care in restul UE limita este la 10mg/l. In traducere, pentru simplificare, apa din fantani din Romania nu este buna de baut. Ingrasamintele din agricultura au ajuns in panza freatica si au impurificat-o. Pe langa ingrasaminte mai sunt si pesticide, ierbicide, alte substante toxice folosite in agricultura. Aceste nu se vor regasi in analizele standard ale apei, asadar la "analize" apa va parea buna dar va fi rea. Singura solutie este filtrarea apei prin osmoza inversa apoi remineralizarea printr-un filtru prin osmoza inversa. Orice alta apa este toxica, cancerigena si te omoara incet sau repede. Acest filtru este atat de fin incat nu lasa sa treaca decat moleculele de apa, si hidrogen sulfurat care are molecula mai mica decat a apei. Oricum, hidrogenul sulfurat nu este toxic in concentratiile existente in apa asa ca este recomandarea mea. Eu am un filtru din acesta pus la reteaua de apa. Apa este foarte buna la gust, abia acum observ ca restul apelor au gust, inclusiv cele imbuteliate.

| Intebarisiraspunsuri a răspuns:

Merge sa fierbi apa, asa toti microbii vor fierbe si nu vor mai fii. Din cate stiu eu ajutawinking