| AlexDorinel a întrebat:

Baieti,baieti mi-a bipait senzorul de langa centrala, am monoxid de carbon? Am deschis usa si geamurile, dar... nu stiu.

Ce ziceti?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Senzorul ăla de obicei este pentru gaz (metan / propan); pentru monoxid de carbon din câte știu sunt senzori diferiți.
E posibil să bip-ăie și aiurea. Scoate-l din priză și repornește-l.
Dacă nu mai piuie, înseamnă că a fost un „glitch" (o alarmă falsă). Dacă tot mai face urât, cheamă un instalator autorizat. Ai o listă cu siguranță pe saitul furnizorului tău de gaze naturale. Sau pe una din facturi, când te anunță că trebuie să verifici instalația.

| alina2k18 a răspuns:

Baieti si FETEwinking
De obicei sunt detectoare de gaz langa centrala si al meu a bipait fara ca macar sa fiu acolo... si fara sa functioneze centrala in sensul ca nu apa calda sau caldura in acel moment.
Cheama un instalator sa verifice daca nu ai scapari de gaze.
Daca detectoru e vechi, poate da rateuri. Cauta modelu pe net.
Oricum trebuie sa pornesti gazele din nou ca ti s-au oprit daca detectoru e conectat la o electrovalva, tu hotarasti daca acum sau dupa ce vine instalatoru sa verifice.