| zacvaca a întrebat:

Te poti intoxica cu monoxid de carbon in baie? (Daca ai centrala)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Da, te poti intoxica oriunde cu monoxid de carbon, in orice spatiu inchis.
http://www.i-medic.ro/......-de-carbon

| Wehrmacht a răspuns:

Nu trebuie sa fie nici o cantitate mare si nici nu il simti.Este destul de toxic incat sa te omoare daca esti expus la cantitati mici zilnic(si avand in vedere ca-i baie...).
Arderea combustibilului o sa produca o cantitate mica de CO, da' nu vad de unde atata gaz incat sa it faca rau, mai ales ca se duce in sus, deci cand arde in centrala poate sa scape doar daca e aerisirea infundata.

| AlexRv a răspuns:

Bună zacvaca.

DA! Răspunsul este DA!

Monoxidul de carbon este inodor și invizibil. NU SE SIMTE!

Intoxicația poate fi foarte gravă, și mortală. Îți recomand să consulți medicul de familie dacă ai banuieli de asa ceva, plus să contactezi cei de la centrală, pentru a face probele necesare.

Repet, poate ți se pare o prostie, dar Intoxicația cu monoxid de carbon, poate fii destul de gravă dacă cantitatea e considerabilă. Dacă ai avut și dureri de cap, 100% trebuie să consulți medicul. Multă baftă!

| Adutzu2 a răspuns:

Doar daca iese fum pe udeva, dar il simti si nu stai sa te intoxici.

| zacvaca explică (pentru Adutzu2):

Poate iesi CO si din tevile din baie?

| Adutzu2 a răspuns (pentru zacvaca):

Daca nu sunt sparte/fisurate atunci nu-i problema