| LoVance0000 a întrebat:

Am citit pe un site ca apa oxigenata ar distruge si microbii. Folositi in casa pentru a pulveriza obiecte sau etc?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Apa oxigenata distruge microbii. Este foarte utila la dezinfectarea plagilor, dar nici intr-un caz pentru pulverizarea obiectelor din casa. O data pentru ca obiectele din casa nu trebuie sa fie aseptice (daca simti nevoia sa dezinfectezi toare obiectele pe care le atingi, ai o problema medicala), a doua oara pentru ca apa oxigenata distruge microbii prin eliminarea de oxigen. Care oxigen... oxideaza, iar inainte de a proteja obiectele de microbi ar trebui sa le protejam impotriva oxidarii.

| LoVance0000 explică (pentru regis):

E doar o intrebare! si daca as fi dorit sa aplic in practica ce ar fi fost..Deoarece nu sti frecventa cu care voi face acest lucru nu trebuie sa catalogam pe nimeni. Poate vreau sa fac o dezinfectie usoara odata la 4 luni

| regis a răspuns (pentru LoVance0000):

...Si era doar un raspuns. Si o paranteza, pe care am inceput-o cu DACĂ... Nu m-am gandit sa fiu si mai specific, rectific acum: daca nu simti nevoia sa dezinfectezi toate obiectele din jurul tau, nu ai o problema medicala.

| Goete a răspuns:

Citeste si despre argintul coloidal
Dar daca ajungi sa dai cu apa oxigenata pe obiectele din casa, lasa-ma sa iti spun ca esti "putin" paranoic(a)

| LoVance0000 explică (pentru Goete):

Am citit dar zice ca nu exista studii eficiente in a fi siguri 100 % ca e grozav

| gemeni6226 a răspuns:

La foarte multe lucruri este buna apa oxigenata si eu de cand am citit asta mereu am in casa.
1. Elimină pesticidele de pe legume și fructe
Amestecă 1/4 cană de apă oxigenată cu 3 căni de apă într-un recipient. Lasă legumele și fructele pe care le vei consuma în această soluție 30 de minute.

Metoda nu este recomandată pentru legumele și fructele care au imperfecțiuni, au lovituri, găuri, etc.

2. Curăță aerul din încăpere
Pune în umidificatorul de cameră un amestec format din apa oxigenată și apă distilată.

Poți pune amestecul și într-un recipient cu pulverizator pentru a spray-ia prin cameră.

3. Albește dinții
Amestecă 2 lingurițe de apă cu 1 de apă oxigenată. Clătește gura cu această soluție, apoi scuipă.

Poți folosi metoda de 2-3 ori pe zi.

4. Albește unghiile
Dacă vrei unghii mai albe, atunci ține-le într-o soluție formată din 1 lingură de apă oxigenată cu 2 și 1/2 linguri de bicarbonat de sodiu.

Stai cu unghiile în soluție 3 minute, apoi clătește-le cu apă de la robinet.

Poți folosi metoda la fiecare 6 săptămâni.

6 moduri prin care poți să-ți albești unghiile

5. Apa oxigenată decolorează părul
Dacă vrei să-ți albești părul, pulverizează sau aplică pe păr apă oxigenată amestecată cu apă distilată.

După ce a acționat 30 de minute, clătești. Repetă metoda săptămânal până ajungi la culoarea dorită.

6. Reflexe pe păr
Dacă vrei ca părul tău să aibă anumite reflexii, dă pe păr cu apă oxigenată cu ajutorul unei periuțe de dinți.

Folosește uscătorul de păr ca aerul cald să grăbească procesul.

După ce suvițele au nuanța dorită, clătește părul.

7. Un detox sănătos
Detoxifiază organismul folosind 1 cană de peroxid de hidrogen în apa de baie. Nu folosi săpun, sare sau uleiuri.

Relaxează-te 30 de minute, apoi clătește-te.

8. Curăță sinusurile
Apa oxigenată este un remediu pentru sinusuri dacă folosești o soluție formată din 1 dop de apă oxigenată și 1 cană de apă.

Folosește această soluție pentru a iriga sinusurile.

La fel de bine poți folosi și o soluție salină.

9. Elimină durerile de dinți
Pentru a ameliora o durere de dinți unde există o infecție, fă o gargară folosind ulei de cocos amestecat cu 1-2 picături de peroxid de hidrogen.

Fă gargara timp de 2-3-5 minute, scuipă și clătește gura.

10. Bun dezinfectant pentru răni
Apa oxigenată este de mare ajutor când vine vorba de tăieturi minore, zgârieturi, răni la suprafață.

Pune apă oxigenată pe zona afectată periodic și bandajează apoi. Repetă procedura zilnic.

11. Curăță pielea
Poți folosi un disc demachiant cu apă oxigenată pe piele pentru a o albi și a-i da strălucire.

Cum scapi de mucegai cu preparate naturale. Ce ingrediente folosești

12. Elimină ceara din urechi
Înmoaie ceara din urechi cu peroxidul de hidrogen. Pentru acest lucru pune 2 picături de apă oxigenată ușor diluată în fiecare ureche.

Aplică și 1-2 picături de ulei de măsline de calitate în fiecare ureche, pe rând.

Stai câteva minute să acționeze, apoi scoate lichidul din ureche.

13. Ameliorează infecțiile la urechi
Aplică 1-2 picături de apă oxigenată în urechea afectată și care te doare. Lasă să acționeze 5-10 minute, apoi elimină apa.

După 2 zile repeți procedura cu apă călduță și salină. Lași să acționeze 5 minute, apoi scoți apa din ureche.

Dacă ai probleme mai grave, timpanul perforat, etc, nu folosi metoda, ci mergi direct la medicul specialist.

14. Omoară acarienii de pe piele
Aplică, cu ajutorul unui disc de bumbac, apă oxigenată pe piele. Va ucide toți acarienii.

15. Elimină ciuperca piciorului
Folosește o soluție din părți egale de apă oxigenată și apă distilată direct pe ciuperca piciorului.

Lasă locul să se usuce singur. Repetă până la vindecare.

Remedii naturale alternative pentru ciuperca unghiei

16. Curăță carnea de consum
Peroxidul de hidrogen ucide salmonella, E.coli și alți agenți patogeni care pot fi pe carnea pentru consum.

Pentru acest lucru ai nevoie de un amestec egal din apă oxigenată și apă distilată.

Pune carnea în amestecul lichid la congelator pentru 30 de minute, apoi clătește și gătește.

17. Curăță vesela din bucătărie
Amestecă peroxidul de hidrogen cu bicarbonat de sodiu până faci o pastă. Cu aceasta poți spăla tot ce este murdar și plin de grăsimi.

18. Menține casa curată
Apa oxigenată poate fi folosită pe aproape orice suprafață are nevoie să fie dezinfectată și curățată.

În acest caz, păstrează apa într-un recipient cu pulverizator închis la culoare.

De asemenea, aplică apă oxigenată și pe alte suprafețe pe care stau microbii.

Folosește apa oxigenată împotriva petelor

19. Elimină petele de pe haine
Transpirația, sângele, vinul, cafeaua pot fi eliminate de pe haine și țesături dacă le dai cu o soluție formată din 1 parte detergent și 2 de apă oxigenată.

Clătește după câteva minute. Metoda funcționează mai ales pe țesăturile albe, deci atenție dacă ai rufe colorate!

20. Dezinfectează baia
Apa oxigenată poate fi folosită cu brio și în baie. Curăță și elimină microbii din ghiuvetă, cadă, toaletă, pardoseală.

Pulverizează peroxidul de hidrogen, apoi lasă 30 de minute să acționeze. Clătește și gata, baia este mai curată.

Poți folosi apa oxigenată la aproape orice altceva mai ai nevoie să cureți și să dezinfectezi.

| LoVance0000 explică (pentru gemeni6226):

Pielea mi o dau cu sapun cu sulf:p

| WhiteLife a răspuns:

Da, apa oxigenata distruge microbii, pentru că este dezinfectanta și antiseptica, o poți cumpăra de la farmacie în concentrație de 3%. Eu o folosesc pe rani, dar are o durata scurta de valabilitate după ce deschizi flaconul (undeva la 6 luni). In casă folosesc uneori spirt pentru a șterge clanțele usilor, în rest nu. Nu e bine sa distrugi toate bacteriile, sunt și bacterii bune care te protejează de infecții happy