| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor va rog.
La tara, la mama mea ...nu este apa curenta insa are o masina automata Bosh si nu stim cum am putea-o folosi.
Am incercat cu un butoi insa nu trage.
Tin sa mentionez ca nu avem fantana, hidrofor... cum putem proceda?
Idei?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai simpla metoda este sa ridicati butoiul cu 1m mai sus decat masina de spalat, de unde va curge apa natural la masina.
Trebuie intercalat NEAPARAT un FILTRU DE APA intre butoi si masina de spalat, altfel se va strica foarte repede!
Inainte de spalare se pune suficienta apa in butoi, se da drumul la masina de spalat, iar dupa terminarea spalarii se goleste butoiul de apa ramasa (altfel apa statuta si hainele vor mirosi urat! ).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu pune ti centrală racordata la apă, electrica sau pe gaz

| anonimg a răspuns:

In acel butoi trebuie sa pui o pompa sumersibila care sa traga apa si sa o impinga fortat in masina de spalat.
Asa cum spune Edw08, masina de spalat nu trage apa, ci doar lasa ca apa sa curga in ea in functie de cantitatea de care are nevoie. Chiar si la bloc, daca opresti apa de la masina de spalat, masina se va opri; va continua iarasi programul daca i se va da drumul la apa.

Mai multe informatii gasesti aici: https://blogdeinstalatii.ro/hidrofor-sau-pompa-submersibila/
Tot in link-ul de mai sus, la sectiunea "Contact" poti sa pui problema ta si asteapta raspuns.

| Wr3nch a răspuns:

Cel mai ieftin si eficient ar fi sa chemati pe cineva sa va faca o fantana/put la care sa legati un hidrofor. Poate ar fi ok si cu o pompa cu apa dar nu pot zice sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama sta prost la capitolul bani... iar gaz si apa nu este in toata comuna...
E foarte scump sa faci diferite chestii...

| GouDidodino a răspuns:

Căderea de apa nu oferă o presiune suficientă pentru funcționarea mașinii de spălat, va trebui să folosiți neaparat un hidrofor, găsiți de la 300 de lei

| GouDidodino a răspuns:

Ținând cont că nu aveți nici fântâna, o sa fie destul de greu, va trebui să aduceți apa într-un butoi iar din butoi sa trageți cu un hidrofor pentru masina de spălat, va mai trebuie un filtru pe această instalație si țineți cont ca o mașină de spălat foloseste aproximativ 50 de litri de apă la un ciclu de spălare in functie de program

| Bula a răspuns (pentru GouDidodino):

Din butoi nu trebuie hidrofor, este suficienta caderea libera a apei (deci butoiul sa fie mai sus decat masina de spalat si sa aiba scurgere jos).

| GouDidodino a răspuns (pentru Bula):

Dacă ridica destul de sus butoiul (Nu bidon) ma refer la o cantitate mare de apa sa zicem vreo 200 l, încât prin căderea apei sa obtina o presiune de minim 0, 5 bar ar putea functiona masina de spălat.

| sadrian46 a răspuns (pentru GouDidodino):

Da, se numește turn de apă. Cam 1000 de litri la 10 m înălțime.

| regis a răspuns (pentru sadrian46):

Presiunea apei nu depinde de volum, ci strict de înălțimea coloanei de apa.

| sadrian46 a răspuns (pentru regis):

Sunt fizician. I-an sugerat să aibă acolo un bazin, să nu se joace cu o găleată de 10 litri, că nu rezolvă problema, mașina de spălat are nevoie de apă mai multă până trece prin toate ciclurile de spălare.

| regis a răspuns (pentru sadrian46):

Fizician, 1000 litri si 10 metri inaltime... Sorry, eu am terminat finate-contabilitate, dar cred ca mai bine săreai peste argumentul asta.

| Edw08 a răspuns:

In lipsa unei racordări la apă nu e functională masina, deoarece are nevoie de flux de apa, nu are o pompă cu care sa tragă apa din găleată.