| florin_8768 a întrebat:

Buna am o drujba makita si nu mai pot s-o pornesc i-am curatat si bujia si tot nu pot ce trebuie sa fac

3 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Scoate bujia, pune-i fisa si fa-i un contact ferm cu masa drujbei. Atentie: te poti curenta la peste 10KV daca contactul cu masa nu este ferm. Poti folosii o sarma pentru contact decat sa tii mana in acel loc. Incearca sa pornesti drujba fara sa ai robinet-ul de benzina deshis. Asigura-te ca in bujie apare scanteie intermitenta. Distanta electrozilor bujiei este cruciala in pornirea ei. Asigura-te ca nu e de aproximativ 0. 75mm Daca ai scanteie, intoarce drujba cu filet-ul bujiei in jos cu robinet-ul inchis mai da-i 2-3 porniri pentru evacuarea uleiului din camera de ardere, atat cat este posibil. Monteaza bujia la loc, dar nu inainte de verificarea optica a garniturii acestei bujii. Ai putea pune 1ml de benzina inainte sa infiletezi bujia la locul ei. Acum, deshide robinet-ul de benzina, scoate furun-ul din carburator verifica daca exista alimentare cu carburant lejera. Pune din nou furtunl de alimentare si reincearca pornirea ei. Daca problema persista e chestie de carburatie.
Nota: se poate folosii un spray de pornire in aceasta faza, pentru a ajuta motor-ul sa porneasca. Spray-ul va fi folosit prin Admisie.

| piciuk a răspuns:

Du-o la service sau la cineva care se pricepe.e posibil sa fie inecata de la prea mult ulei, ori in benzina, ori in rezervor.

| oanceasilviu a răspuns:

Incearca sa ii iei bujijos, sa verifici atingand de cilindru, daca scoate scanteie si apoi da-i vreo 10-15 sfori fara bujie.happy