| Cristina_Andrada_1994 a întrebat:

Au inceput sa se cam usuce florile orhideei mele, ce as putea sa fac ca sa-si revina? Cum a sputea sa o ingrijesc mai bine? Va rog sa ma ajutati cu un sfat...

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va inflori in fiecare an.Chiar daca acum se usuca florile.Am una de 3 ani si asa vad ca face.Bineanteles trebuie udata la timp si tinuta la lumina.

| mihai69 a răspuns:

Probabil e vorba despre un „phalaenopsis" - cea mai răspândită orhidee la ghiveci de pe la noi.
Nu are nevoie de multă lumină, eu am trei într-o cameră pe Nord și înfloresc odată în fiecare an. Trebuie tăiate bețele (tijele) care au avut flori și lăsați doar vreo doi sau trei „ochi" (altfel, oricum se usucă).
===
http://en.wikipedia.org/wiki/Phalaenopsis

| pbsolver a răspuns:

Asigura-te ca e pusa la lumina, fara caldura excesiva. cauta pe internet rasa florii tale si vezi indicatiile intretinerii ei. daca locul in care o tii abunda de caldura, ia un spray de geamuri gol, umple-l cu apa si ud-o periodic.