| moni_7702 a întrebat:

ce sa gatesc eu fara lapte, cuptor, mixer. ca am 8 ani si vreau sa fac o surpriza parintilor. fundita pentru retetele cele mai gustoase. multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, pai ai putea sa faci salam de biscuiti si nu trebuie nici lapte nici cuptor, cumperi un kg de biscuiti, cacao, stafide s-au rahat, daca ai mez de nuca e si mai bine, si fulgi de cocos s-au miez de nuca macinat, prepararea e foarte simpla, zdobesti biscuitii, faci un sirop din apa si zahar, adaugi esente, coaja de portocala rasa daca ai, la cantitatea de biscuiti iti trebuie cam 400 de gr apa(sirop) adaugi acest sirop in biscuiti faramati, si lasi sa se moaie, dar vezi sa nu se moaie de tot, se pot lasa si bucatele mici de biscuiti, intelegi?, dupa ce ai facut aceasta compozitie, adaugi 2 linguri cacao, stafide s-au bucatele mici de rahat, si esentele, dupa ce ai amestecat toate astea, sa ai ciolofan pregatit, tai bucati de ciolofan, si pui compozitie pe ciolofan cat sa rulezi un baston mai marisor in forma de salam, le dai la rece, apoi tai bucati si le dai prin nuca de cocos s-au nuca pisata ce ai tu, sunt ingrediente multe, dar nu e complicat deloc, chiar daca ai 8 anisori, totusi poti chema o colega de a ta mai mare, sa te ajute, succes si sper sa iti iasa surpriza cu bine...happy:*

1 răspuns:
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Ai putea gati jeleutongueoti pune intru-n vas suc,sirop, compot...(ce doresti u), apoi pui in vasul cu lichid cateva fructe taiate marunt si un plic de gelatina si lasi compozitia intr-un loc mai caldut cateva orea. Ar trebui sa pui la aragaz sau la cuptorul cu microunde vreo 2min compozitia ca sa se inchege mai repede dar nu trebuie neaparat. Sau ai putea sa le faci o salata cu ce vrei u de exemplu:SALATA DE ROSII:Cateva rosii taiate feliutze,ulei,otet,sare si putinica apa,sau Salata bulgareasca:Casteva rosii taite feliutze, cativa castraveti taiati rondele si niste branza taiata cubulete cu otet, sare, apa si ulei.Sau poti face o salata de fructe.Pui cateva fructe taiate feliutze sau cubulete(cum preferi tu)si pe deasupra poti pune niste frisca din tub.Sau, in cazul in care ai niste biscuiti sarati, ai putea face bischuitei cu sunca.Reteta e asa:Scoti biscuitii din pachet si ii asezi pe un platou/o farfurie.Tai niste sunca presata feliute apoi acele feliute le asezi fiecare pe cate un bischuite, apoi tai niste branzica cubulete si acele cubulete le asezi fiecare pe cate un bischuite cu sunca.Sau ai putea sa le faci niste sandwiciuri, Sper ca te-am ajutat! Bafta la gatit!