| LaviniuA a întrebat:

Cat costa o centrala de apartament, care sa asigure apa calda si incalzirea?
(nici cel mai scump, nici cel mai ieftin model)
Ar trebui si 5 calorifere si apa calda pentru 2 chiuvete si dus.

Cat ar costa montarea astora?

Stiti cum e in Buc... se mai opreste apa calda cate o sapt, doua ca nu stiu ce se defecteaza sad Incalzirea in aprilie e 0 si iarna la temp negative caloriferele sunt reci.

Nu am nici cea mai mica idee de costuri happy
Mersi!

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pune aer conditionat si boiler pentru apa calda, asta daca nu ai incalzire, daca trebuie sa faci totu de la zero, aparatul de aer conditionat e viitorul, de ala care face si caldura.

Cind vrei racoare ai si racoare, te doare la basca.
Nici nu-i deranju mare, opcupa spatiu mic, nu ai probleme cu robineti, cu calorifere, stai ca curge robinetu, stai instalatorul, etc, cu aparat de aer conditionat uiti de orice, zeci de ani nu ai treaba.

Pentru apa calda pui un boiler pe gaz, si aia e tot, ai apa calda fara probleme.
Sau poti pune un instant de asta tot pe gaz, asta daca ai gaz.

Aerul conditionat consuma curent te faci pe ea centrala pe gaz laughing consuma f putin aparatul de aer condtionat.

Multi is sceptici, cand le spui de aparat de aer conditionat, unia nici nu te baga in sama, dar cand vad apoi la altii, vin ca ei de ala vor laughing

Un caz genul asta, recent un var de-al meu, caruia i-am spus inainte, omu nu m-a bagat in sama, si-o pus incalzire prin podea, bani la greu, acum o vazut la cineva acasa, o alta ruda dea lui, aparat de asta de aer conditionat si cu caldura, gata el de ala is pune laughing

Cind vin eu in RO ca vrea sa-i pun eu.Zic sa iti puna aia de acolo, eu vin cine stie cand, no sa stai tu cand vin eu.

Ca idee, poti pune doar un singur aparat, intr-o camera, asta sa vezi cum functioneaza, o iarna, apoi de esti multumkita, pui si in rest.

Sa fii sigura ca ai caldura iarna si daca vine geru ala mare, foloseste aparate de la Mitsubishi, alea merg sa faca caldura si cand afara e minus 20 de grade.

In orice situatie, centrala pe gaz, electrica, aer conditionat, conteaza f mult sa ai casa bine izolata, asta sa nu consumi multa energie.

Aparatu ce zic eu intr-adevar este destul de scump, dar merita.

Indiferent ce metoda o sa folosesti, nu rezolvi asa pe net, trebuie sa vina la fata locului cei care vor instala, ei iti vor spune de care centrala sa cumperi, in ce priveste puterea.

Vad cineva spune Vaillant, dar centrale brandu asta is multe, iar cele ieftine din ce am citit vorba ta sau cuiva pe aici fac zgomote ciudate laughing mai ales daca pui acea centrala in casa.

Centrala buna de la Vaillant ca idee is cele de la seria ecotech Plus, deci nu Pure, alea pure fac zgomote asa am inteles, is mai slabe sa nu zic cele mai slabe.

Aparatu de aer conditionat ai doar ala prins deasupra feresteri sau unde vine montat si aia e tot.Ai telecomanda, faci in fiecare camera ce temp doresti, deci nu centralizat, doaor apasind pe o telecoamda.

Nu face zgomote, nici nu auzi ala cand functioneaza, nu cumperi nimic pentru intretinere laughing au filtre de plastic ce le speli la chiuveta odata la stiu si eu cate luni.

Eu iti spun din experienta chestiile astea, dar tu alegi ce doresti sa pui.
Fa un calcul sau cineva sa iti faca la centrala cu tota instalatia, apoi vezi si la aer conditionat, la alea poti si tu singura sa faci czalcul, e doar aparatu si instalarea, gasesti preturile pe net afisate.

| relian a răspuns:

Trebuie sa spui ce suprafata are aptm, ce inaltime si cum este izolat.De asemenea cate bai, cate bucatarii, cate persoane locuiesc in acel aptm.
Asta daca vrei si cu apa calda, conteaza si nr de persoane.

Asa din ce spui ai o baie si o bucatarie, deci nu mai conteaza nr de persoane, trebuie metri patrati inaltimea si gradu de izolare, apoi ar fi o formula care calculeaza de ce putere ar trebuie sa fie centrala.

Dar ca idee daca vrei si apa calda, ai nevoie de o centrala de cel putin 24 kw putere.
Daca e mai mica, atunci nu prea o sa fii multumita de apa calda.

Deci la tien acolo, poti lua o centrala cam de 24 kw, dar atentie, 24 KW putere nominala sau reala, nu aia ce este afisata la magazin, aia la magazin afiseaza alta putere, nu iei in calcul acea putere, iei in calcul puterea centralei din cartea tehnica, aia la care centrala trebuie sa incalzeasca apa din calorifere la 60-80 grade.

Ca idee centralele astea pe gaz, au asa in mare pentru caldura 2 puteri afisate in cartea tehnica, plus alta putere afisata pentru apa calda menajera, dar alea conteaza mai putin.

De exemplu daca te uiti la Emag sa zic, sau la Dedeman, centrala X aia au afisata nu stiu ce putere 28 kw.

Iti dau un exemplu de la magazin.

Centrala termica pe gaz Vaillant VUW 286/7-2.La magazine o vei gasi afisata ca ar avea 28 kw putere. Nici pomeneala de asta ceva, aia au scris timpenii.Eu am intrat la Vaillant pe website si am luat cartea tehnica, nici pomeneala de 28 kw pe nicaeri, nicaeri nu scrie nici o putere ce au afisato magazinele.

Sincer nici nu stiu de unde au ajuns ei la concluzia ca aceasta centrala ar avea 28 kw.
In cartea centralei scrie clar ca are 24 kw atunci cand trebuie sa faca apa la 80/60 grade si 26 kw cand trebuie sa urce apa doar la 50/30 grade.
Sa mergi cu apa in calorifere la 30 de grade sa fim seriosi, nici returu nu e atit, deci puterea aia de 26 nici te uiti la ea, puterea ei este de 24 kw.

Eu am si scris celor de la Vaillant de la Bucuresti, au acolo reprezentanta, mi-au raspuns oameni, au spus da asa este cum spun eu, trebuie sa te uiti si sa iei in calcul puterea centralei cand incalzeste la 80/60 grade, am emailul de la ei si miau si recomandat cateva centrale ce le au ei.

Eu am vorbit pentru mama ca trebuie sa puna si ea centrala pe gaz si la fel nu stie ce sau de care de cit.
Ce nu au spus cei de la Vailamnt, desi eu le-am dat date suprafata inaltimea bail, bucatarie, nu au spus cumpara frate pe X, au spus doar ca trebuie o centrala de min 24 kw la puterea 80/60 grade regim de incalzire.

Acu daca pun de 24, daca no face fata? Daca face fata dar cam fortat, trebuie sa mearga asa mai lejer.

Ce am mai gasit pe net, toti se dau mari cunoscatori, si baga formule de calcul, insa nu-s bune acele formule pentru ca desi ei nu spun, acea formula ce o gasesti pe net, este doar pentru centrala care face doar caldura, nu si apa calda menajera.

Am gasit pe altul, care a criticat pe cei care afiseaza acea formula, a spus omu formula e doar pentru incalzire,, dar si el la rindul lui na spus si formula pentru ambele laughing o dato la urma in balarii, doar o zis ca daca vrei apa calda menajera, si sa fii f multumit, centrala trebuie sa aiba cel putin 24 kw, indiferent ce spatiu ai, in sensul chiar daca spatiu ar avea nevoie de o centrala mai mica, de 24, tu trebuie sa pui de 24 ca sa poti avea apa calda suficienta cand trebuie si cit trebuie.

Dar formula asta pentru apa calda menajera no dato nici el, banui ca no stie laughing de o stia sigur o spunea. Iam scris sa spiuna formula de o stie, dar n-a dat nici un raspuns.

A chemat mama un inginer de asta de la o firma, deci inginer, si ala mi-a recomandat cateva centrale, de fapt intial imi recomandase doar una singura sia spus ca la spartiu ce are mama trebuie de 28 kw.Eu bineinteles am spus ca vreau si alte branduri, nu doar ce el vioia sa imi bage pe git laughing asa mia mai dat inca 2 branduri si modele, dar care surpriza nu erau de 28 kw doar una era de 28 si aialnta este chiar modelul afisiat mai sus ca si exemplu, aia vaillant care magazinu spune ca e de 28, dar de faprt este de 24 kw.

Chehstia asta m-a bagat si mai mult in ceata.Banui ca ingineru asta, adica nu banui sigur aveau si centralele astea in stoc de aia mia babat si pe asta vaillant de 24, pentru ca la ce are mama min trebuie de 24, pe ei nu-i intereseaza dupa ce instaleaza, pleaca tiau luat banu, ura si la gara laughing

La tine sigur iti spun trebuie centrala de 24 kw, are fratele meu in Italia un aptm de asta mic si mia aratato, mi-a aratat pe camera si eticheta si ce scria pe eticheta, e d e 24 kw, a spus ca are apa calda la baie bucatarie fara probleme, si ei is vreo 4 persoane, dar tot pe rind trebuie sa faca dus, ca au doar o baie.

Pt tine ar fi buna asta ce am dat eu exemplu asta ecotec Pure, ia-o si tu pe asta, o gasesti cu 4800-5000 lei, nu 1500 lei cit spune cine spune pe aici, ala nu stie ce vorbeste.

Mai au inca o centrala care spun ei ar fi cea mai buna, asa miau scris astia de la Vaillant ca e centrala de top la ei,, dar e cu o treapta mai sus si costa 7 mii si ceva de lei, iti zic exact Vaillant ecoTec Plus VUW 32CS/1-5 asta costa undeva la 7400 de lei, cu evacuare si robineti cadou.Dar are 25 kw.

Asta e si caldura si apa calda menajera, asa au si fara apa calda menajera e mai ieftina, dar cit mai dai si pe boiler ajungi mai scump decat asta de 7400 lei.

Da date cit consuma, cita apa calda face, dar nu te intereseaza pe tine astea.

Daca cauti la ei, vezi ca au si firme care instaleaza, parca ceva dealde 700 de lei instalarea, doar a centralei, nu calorifere si ce mai vrei tu.

Vaillant is cele mai bune, dar si cele mai scumpe. Daca esti curioasa iti pot da fisele tehnice, desi le gasesti la vaillant pe website f usor, eu de acolo le-am luat.

Uite ca tu vad are cine te sfatui, eu am ramas tot in aer, tot nu stiu de ce putere sa iau, de luat vreau sa iau asta vaillant ce am zis de 7400 de lei, pretu cel mai mic vindut de Valtherm Confort de prin Bucuresti cred, la ei am agsit pretu asta de 7400 lei.cu transport gratis si evacuare si robineti.

Ailanta mai ieftina, ce am citit comentarii de la oamenii, multi se pling ca trzonezte, se aud zgomote de metale, unia spun ca nu stiu ce suruburi, altii table, unia ca au rezolvat, ca au venti aia au gresat nu stiu ce suruburi vraja marii.

Citeste si tu comentariile oamenilor care au si afolosesc.La cenytrala asta de 7400 lei nu prea sunt comentarii ca nu prea se inghesuie lumea, laughing ca e cam scumpa.Totusi de la 5 mii la 7400 is 2500 de lei aproape omu se uita.

Tu daca esti din Bucuresti, poti merge direct la vaillant la astia si sa vorbesti direct cu e fata in fata, e altceva, eventual iti da si cine sa iti instaleze.

| relian a răspuns:

laughing am citi si ce au mai spus unia pe aici, vad chetuiala la greu, trebuie sa ceri acordu sa te debransezi, sa te bransezi, si alte minunatii care probabil te vor costa bani.

Nu merita sa schimbi caloriferele si ce mai spui tu, tot mai bun este cu aparat de aer conditionat.
Chestia aia cu autorizatie ISCIR aia e poveste, asa iti baga pe git firma care instaleaza, ca sa te mai taxeze ceva bani.

Nu intereseaza pe nimeni ce centrala pui tu la tine acasa.Ori daca tu esti la bloc, poate acolo lucrurile stau nitel altfel, dar la fel i-a zis si mamei acel inginer care i-a facut instaltia ca trebuie autorizatie ISCIR, vraja marii, ca apoi sa zica ca de fapt poti sa tio instalezi si tu singur fara nici o autorizatie laughing

Firmele astea care instaleaza ce fac mai exact? Ei sa poata functiona sa instaleze centrale, ei trebuie sa fie autorizati ISCIR, pentru asta ei platesc o suma acolo anuala. Cind ei vin la tine, tio baga pe aiai ca trebuie sa mai dai 3 sute sau 4 sute de lei autorizatie laughing niste banditi, dar de fapt nu trebuie, ca ei deja is autorizati, dar vor sa mai jumule clientu de bani si uite asa gasesc motive.Omu nu stie asta e plateste.

Deci nu merita centrala, merita aer conditionat, pui un aparat in dormitor, altul in linving sau ce ai tu acolo ai terminat lucrarea, nu-ti mai trebuie nici o autorizatie de la nimeni laughing Frumos, elegant simplu si nici nu platesti mult.
Pe aia care zic ca centrala pe gaz e mai buna ca e mai eficienta, le spun pass, aparatul asta de aer conditionat consuma mai putin decat centrala lor, indiferent care ar fi aia.

Pe probate, pe ce vor ei.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Face zgomot aparatul ala.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu face, auzi un tintar si pe ala nul auzi, nici inauntr si nici ala de afara.
Poti pune si un aparat mai ieftin, dar nu stiu la caldura de functioneaza pana pe la max minus 15 grade sau minus 10, cam asa is astea mai ieftine, merg pe caldura pana pe la minus 10 grade afara.

Dar cum clima in RO iarna nu mai e cea fost, is bune si astea.Ala ce am zis eu scump, alea is pentru oameni care au bani ceva mai multi, pentru ca un aparat costa undeva la 6 mii, doara unu singur, asta asa pentru o camera doar.
Este f performant, cu toate ce le gasesti in domeniul asta.
E bun sa cauti din ultimii ani ce clima a fost la tine in zina, iarna vorbesc, in rest nai treaba, vezi camc e temperaturi au fost scazute si cit timp, apoi stii ce sa cumperi.

Asa de astea mai ieftine, poti lua LG, Samsung, sau ceva de la Daikin
Esti boss pui, Mistsubishi laughing nava spatiala laughing.Sa iti spun asa ca idee cateva chestii, de ce is asa de scumpe. In primul rind functioneaza pe caldura cum am spus pana pe la minus 20 grade, apoi la interior, are functii, te urmareste daca esti in casa sau nu, astfel incit sa bata pe tine aerul sau sa nu bata, pentru ca te scaneaza din cap pana la talpi sa vada ce temperatura ai, sa stie baga jetu de aer pwe tine sau nu. Daca vrei sa nu bata aerul pe tine, asta face, singur il da in alta parte sa nu te deranjeze.
Nu imi mai vine in minte alte optiuni, dar le poti citi pe websitele lor, bagi si tu: https://aerconditionatmitsubishi.ro/ intri vezi ce aparate de aer conditionat au.

Dar zgomote nu fac mai nici unele, indiferent de brand.In interior au un ventilator ce face zgomot mai putin decat cele de la PC, asa ca nu e problema din pctul asta de vedere.
Eu de esxemplu de as pune unu, de la astia as pune, chiar de is sarac, nu stau sa ma incurcu cu chestii ieftine, asa cum ai zis si tu sa nu fie nici cel mai ieftin dar nici cel mai scump. Din pacate ce spun eu de la Mitsubishi is cam cele mai scumpe laughing dar cum am zis zeci de ani nu mai ai treaba.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Mersi ar fi o varianta si asta. Macar evit balamucul cu montatul centralei.

| gabicoo a răspuns:

Îți recomand să montezi o centrală termică Vaillant. Dacă vrei performanță. Obrazul subțire cu cheltuială se ține.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Contactează o firmă specializată care să-ți facă lucrarea de la un capăt la altul. E deranj mare și multă umblătură.

| Torrpi a răspuns:

Centrala, plus clorifere, plus tevaraia si alte piese necesare. Iar asta, in functie de modelul apartamentului. Daca bucataria e la mijloc, intra mai putine materiale. Daca e la un capat, intra mai multe.
Cel mai bine chemi o firma sa vada ce este nevoie. Si recomand sa faci cu acea firma totul cap-coada. Ca daca iti cumperi singur materialele, nu iei ce trebuie, mai pierzi timpul. Apoi, alergi dupa altii pentru avize ISCIR si instalare. Daca vine firma cu materialele si instalatorii sai, intr-o zi e gata totul. Nu te vor costa in plus materialele.
Centrala in sine (cazanul) porneste de la 3500 lei. Si poate ajunge la 7.000 lei. Bine, sunt si de 16.000 dar nu cred ca vrei. Oricare e buna. Dar tevaraia si caloriferele mai costa inca pe atat. Recent o manopera a fost 1000 lei. Depinde insa si de... Bucuresti.
Apropo, vezi care sunt conditiile pentru debransare. E nevoie de acordul vecinilor. Sunt orase unde se plateste debransarea. Si poti taia caloriferele vechi numai dupa ce se goleste instalatia (caloriferele din bloc). Asta e alta cheltuiala. Nu e ieftin deloc sa pui o centrala de apartament, dar merita fiecare banut.

| LaviniuA explică (pentru Torrpi):

Mersi!
Ma gandesc la centrala, dar parca nu-mi convine zgomotul... asa erau pe unde am mai locuit in trecut. Nici costurile nu prea imi plac happy

Ai idee cumva si pentru varianta cu boiler cat ar costa? Mi-ar trebui doar pentru baie apa calda, la chiuveta si cada.
Pentru incalzire pot sa iau si un calorifer electric cand e cazul.

| Torrpi a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu, centrala nu face zgomot. Asa ma temeam si eu la inceput. Poate doar daca e foarte veche.
Boilere ca sa ai si apa la baie, cam 1500 lei. Dar manopera e aceeasi. Si zau ca nu merita carpeala. De ce sa platesti caldura de 2 ori ca sa o ai o data? In plus, curentul e foarte scump si caloriferul consuma enorm.
Am vecini care s-au crezut mai smecheri si au pus panouri radiante in loc de calorifere. Boiler la baie. Stau cu panourile mai mult inchise si platesc lunar cam cat te-ar costa pe tine centrala. Tot la 3 camere.
Totusi, vorbeste cu o firma si vezi ce suma zic ei.

| relian a răspuns (pentru Torrpi):

Asa si vecinii aia cu radiatoarele cit consuma, tiau spus ei cit consuma exact?
Intreb ca is curios.Nu am folosit niciodata radiatoare, ce am auzit pe aici pe Cristi, este aiic un utilizator care si-a pus acasa radiatoare de astea, inainte incallzind cu lemne casa si spune ca e mai bine decat cu lemne si mai ieftin.

Tu vad spui ca sor crezut aia smecheri, adica? Daca ai pus tu, spune ce anume nu-i bine, sau ce inseamna ca sort crezut aia smecheri?

Radiatoarele alea se pun si el dupa marime, nu pui asa orice, fctie de spatiu cel incalzezti, apoi dezavantajul este ca nu trebuie sa ai nimic in calea lui, sa poata radia in tot spatiu.

Asa am vazut pe cineva, pusese si poza, is puse pe tavan panou de asta, a spus omu si cit consuma, daduse cifre, iar eu din ce a spus ala parea chiar f avantajoase.

Tu spui ca la panouri platesti mult? Normal ca platesti mult, doar nu te astepti sa platesti curent electric ca si fara panouri.

Dar trebuie sa si spui cit anume plateasc cei care au radiatoare, nu ca platesc pe luna costul unei centrale.Asta e in mintea ta poate.Eu din ce am citit consumul la acele radiatoare e undeva la 60% din consumul unui resou clasic de exemplu, ceea ce este f bine.

Nu merge asa dupoa ce au vecinii, trebuie sa ai tu, sau trebuie tu personal sa comapri, sai folosesti si apoi sa compari.

Si cu centrala pe gaz poti plati la balalmuc, eu asa am zuit pe uni oameni plinginduse.Dar nu iau de bun ce spun ei, depinde de casa, ce izolatie are, daca are sau n-are izolatie etc.

Multi se pling dupa ce au renuntat la incalzirea cu lemne si au trecut la incalzirea pe gaz, cu centrale pe gez.Dar de ce? Pt ca la incalzirea pe lemne el trebuie sa bage pe foc, cand focu se stingea sau el dormea, focu se stingea si el nu consuma nimic.

Deci consumu la lemne este cit baga omu pe foc.Si de bagat nu prea baga, mai ales cand vedea ca lemenele se duc ca vintu laughing
La centrala pe gaz cand a pus, aia merge singura, el sta linistit la caldura constanta, apoi deodada vine factura si vai ca el cu lemne parca era mai bine laughing

Nu era mai bine deloc, la lemne consuma lemne si atit, cumnpara lemne de 6-8 mii de lei pe iarna, apoi cand vine gazu stiu si eu 500 sau 1 mie pe luna deja i se pare ca e f mult laughing

Panourile radiante is bune ca idee, nu fac zgomote, nu ridica parf, nu utilizeaza apa, robineti, calorifere si alte desene animate ca la o centrala, odata cumparat, la ala nu-i mai faci absolut nimic niciodata.

Cu centrala poti avea pprobleme mai tot timpul, cu instaltia la fel deci instalatori, alti bani alta distractie.Stai ca nu e aerist caloriferul, stai curge robinentu laughing la panouri curce, uiti ca ai ceva acolo.

La aer conditionat la fel, uiti ca ai ala acolo, nu mai suni veci pe nimeni.
Dwe aer conditionat stiu, pentru ca ma ocup cu asa ceva, stiu si ca e mai eficient si mai bun decat centrala pe gaz la toate capitolele, ce nu stiu e despre radiatoarele astea.

Am vazut ca ai spus tu de vecinii tai, dar daca nu ai date clare, nu te pot baga in sama, adica sa iau de bune aceste informatii.Asa ca vina cu ceva informatii clare, spatiu incalzit, cum se simte in acel spatiu caldura, cit este consumul exact, nu ca e mare.

Tu vad confunzi caloriferul electric cu panourile randiante sau cu radiatoarele.Is 2 chestii diferite de la cer la pamint, singura chehstie comuna este ca ambele folosesc curent electric, dar in rest is diferite si consumul este la fel de diferit, cel putin 30% mai putin consum decat la calorifer electric au aceste panouri, cel putin.