| mariela60 a întrebat:

Buna,cu ce tip de vopsea, trebuie sa vopsesc un stup?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cu vopsea inertă biologic. Nu trebuie să emane vapori toxici (exclus „ulei", alchidice, duco etc.), nu trebuie să fie toxice dacă se dizolvă în apă... Dar cred că asta știi deja. Cred că ideal ar fi să-i văruiești. Oare acum vreo 500 de ani, cu ce or fi protejat apicultorii stupii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vopsea obisnuita pentru lemn. Pe baza de ulei sau rasina. Daca ai mai multi, trebuie sa fie de diferite culori pentru ca fiecare albina sa se obisnuiasca sa mearga la stupul ei.

| veng3 a răspuns:

Vopsea pe baza de apa sau cu ulei de in....nu recomand vopsele cu solventi

| AddaNicolle a răspuns:

Vopsea pentru mese, scaune..etc...cel putin eu asa cred.