| AndreeNicr5 a întrebat:

Buna! De ceva timp ma lupt cu gandacii de bucatarie,pana acum ii vedeam doar in baie sau afara la intrare dar acum isi cam fac loc si in dormitor, am vazut unul astazi cand intra pe sub usa.
Voi ce spray folositi sau ce faceti in cazul asta?

Răspuns Câştigător
| Eriii a răspuns:

Păi eu folosesc raid. Eu locuiesc la bloc, deci vin de pe scara(cred). În general în zile în care văd că sunt mai mulți gândaci dau pe la toate colțurile din apartament gen pe sub uși, la usa de la intrare, sunt câteva spatii mici în pragurile ușilor gen jos (am parchet și nu a putut fi pus acolo). Și încerc să țin cât mai multă curățenie cel puțin în camera mea, gen nu las haine/ambalaje împrăștiate că mi-e ca poate ajung să isi facă cuib acolo, nu mănânc în cameră să nu rămână frimituri sau ambalaje sau resturi(dacă nu găsesc ceva de mâncare trec mai departe sau pleaca). Și țin mereu un pantof la capul patului în caz de orice... știu Ca poate suna ciudat dar cred că gândacii simt când sunt alți gândaci morti în zona sau ceva și idk, mi se pare că nu mai vin xd în fine, oricum să nu lași un gândaci să zaca mort pe undeva că habar n-am, poate vin alți gândaci și îl mănânca sau poate are are ceva pui, nu știu dacă pot să mai iasă de acolo și după ce a murit gandacul(mama) dar mi-e foarte frica de gândaci deci prefer să nu risc și să îi iau imediat după ce mor și să ii arunc. Și nu știu dacă influențează cumva chestia asta (dacă vin gandacii) sau nu dar mie mi se pare ca atunci când țin bețe parfumate sau lumânări sau ceva aprins nu mai vin :^ dar nj daca e de la asta deci nu pot să zic sigur că o să meargă.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

DEZINSECTARE - campanie TOTALA, REPETATA de 3 ORI.

Vorbeste cu administratorul blocului, fiindca trebuie organizata dezinsectarea IN ACELASI TIMP, in TOATE APARTAMENTELE, dar si la spatiul de depozitare a gunoaielor!

Daca nu se procedeaza integral si in acelasi timp, atunci gandaci scap si invazia revine in scurt timp (2-3 luni)!

| darrio2007 a răspuns:

Neostomosan fiola. Gasesti la farmacii veterinare. O pui in doi litri de apa, se va face albicios lichidul. Apoi pui intr-o sticla cu pulverizator si dai prin baie si bucatarie, PE JOS, NU IN AER, pe unde i-ai vazut.
ATENTIE NU SE PULVERIZEAZA IN AER. APOI TE SPELI BINE PE MAINI CU APA SI SAPUN.
DUPA CE DAI NU STA IN CASA 5-6 ORE.

| Lioana a răspuns:

Spray-urile de la supermarket nu ajuta in cazul gandacilor de bucatarie. Mergi la farmacia veterinara si cere de acolo ceva contra gandacilor. La mine a functionat foarte bine aceasta solutie si nu am mai vazut nici urma de gandac.

| Brizbriz a răspuns:

Raid e bun, dar nu la bloc
dezinfectie totala, e bun, DAR NU LA BLOC (unde sunt 1-15 care NU vor, si alti 1-15 care NU DESCHID USA, sau nu mai locuiesc acolo)

singura solutie pe care o stiu e Bayer Maxforce
este scum, dar nu e DELOC toxic pentru nimeni si nimic altceva decat gandaci
si omoara TOTI gandacii, PE BUNE

| Eriii a răspuns:

A si am uitat sa zic că unii gândaci pot să vină și dacă e umezeala într-o cameră sau sunt haine/chestii de pat(pătura, perna, cearșaf) transpirate și murdare de mult timp. Deci schimba-ti și spala-ti cât mai des hainele și alea și posibil să ajute. Si sa aerisesti camerele des, eu zic noaptea înainte să te culci ca mna ziua e cald