| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema in legatura cu niste gandaci.
Eu stau la parter la bloc, asta e o problema in sine pentru ca gandacii de la subsol urca la mine in apartament naiba stie pe unde probabil prin crapaturi.
Sunt gandaci de bucatarie negrii si cateodata maronii, inainte nu aveam decat in baie noaptea cate unul, acum sunt peste tot (doar noaptea), in sufragerie, bucatarie si dormitor la mine, ciudat este ca mereu vad doar cate unul.
Sa inteleg ca nu am de ales decat sa mut mobila, sa aflu pe unde intra si cumva sa astup acele crapaturi, de fiecare data cand vad unul dau cu spray anti insecte, moare dar apare altul.
E ceva temporar ce as putea face pana o sa fac chestia cu mutatul mobilei? (E cam greu ca dormitorul e mic si am ditamai sifonierul).
Nu am resturi de mancare sau cine stie ce la care sa vina si sunt ai naibii de scarbosi, doar cand ma gandesc ca ar putea urca pe mine noaptea o iau razna

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut și eu problema asta și stăteam la etajul 4. E nevoie de o dezinsecție la subsol ca degeaba faci în casa. Ei urca pe scurgere și toată noaptea au timp sa se împrăștie prin casă. Sunt dezgustători! Noi făcusem dezinsecție în casa și tot erau pentru ca la subsol e plin și de aia nu scapi. Asta a fost unul dintre cele 2 motive pentru care ne-am mutat. Poți doar "să-i întreții" cu spray-uri din păcate.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Trebuie dezinfectat tot blocul. Se urca pe canalizari si prin instalatii electrice si pentru ca subsolul e suprapopulat unde migreaza isi fac cuib pana si in aparatele de radio de la et 10. etc.

| Staind a răspuns:

Exista capcane pentru ei, cu adeziv.
Scormoneste in toate locurile intunecate pe care le ai in casa si da-le cu insecticid. Daca are efect, s-ar putea sa-i gasesti dimineata adormiti.

| Fhhgafata a răspuns:

Pune capcane cu adeziv sau da cu spray anti gândaci în toată casa

| alyaco a răspuns:

Exista o solutie eficienta de spalat pe jos, care indeparteaza si gandacii. Daca e utilizata constant, curata pardoselile si tine si gandacii la distanta https://www.acomarket.ro/detergent-pardoseli-sano-floor-plus-2-l