| ValiConstantin123 a întrebat:

Bună dimineața, am si eu o întrebare dacă folosesc o cârpă umedă și un fier de calcat pe o suprafață de lemn care s-a defòrmat (o mica gaura) se va repara?

8 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Daca produci destula caldura si impingi in directia care trebuie, lemnul se deformeaza, dar trebuie sa aiba si presiune, nu numai caldura (nu o sa se indrepte daca doar il incalzesti)

principiu e o chestie usor de dovedit: asa se faceau sagetile perfect drepte si arcurile perfect indoite, acum 5mii de ani cand nu exista nici pe departe tehnologia actuala

| badpanda a răspuns:

Nicio sansa.

| KR0NSTADT a răspuns:

Nu. Gaura trebuie reparată clasic, prin umplere. Dacă este doar deformată, bucata de lemn o poți îndrepta doar într-un cuptor cu abur.

| Alexia1208 a răspuns:

Buna! Dacă ai văzut asta pe 5 minutes craft e puțin probabil. Bunicul meu a fost tâmplar și nu l-am văzut făcând asta niciodată laughing. Poți încerca și după ne spui dacă funcționează sau nu. Doar sa ai mare grija

| Catrice a răspuns (pentru Alexia1208):

Eh,nu era fier de calcat cu aburi pe vremea lui, de aia nu făcea așa laughing

| Alexia1208 a răspuns (pentru Catrice):

Corect și asta dar nici acum nu face așa laughing

| Catrice a răspuns (pentru Alexia1208):

Eh,nu a aflat de tehnicile moderne de reparații laughing