| IzzyNailart a întrebat:

Buna din nou. Am si eu o problema. Ieri cand am calcat rufele din pacate nu mi-am dat seama ca fierul este prea incins si am ars una din bluze. Partea nasoala este ca o parte din material a ramas topit pe talpa si nu stiu cum sa o curat. Am si de calcat o groaza si nu am cu ce. HELP

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Iata salvarea ta (pe bune!): produsul de curatat se numeste "Zoom" si il gasesti de vinzare in sistemul de marketing MLM la firma Amway, deci nu il vei gasi in comert, in magazinele obisnuite. Eu am curatat o pata alba (arsura) lasata de fierul de calcat incins pe o masa superba cu intarsie (un furnir special), si mi-a parut imens de rau pentru ca s-a stricat masa. Cu acel produs am putut curata cu totul pata. La fel e si cu multe alte pete, inclusiv petele de pe fierul de calcat ce ramin de pe urma arderii hainelor. E cam scump, dar pentru ce face isi merita banii. Oricum, pentru ca e f bun au fost persoane care l-au vindut la suprapret (mai mult, mult mai mult decit pretul de vinzare sugerat de firma). Daca esti din Bucuresti, te pot ajuta cu acest produs.

8 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Incalzeste fierul de calcat si pune pe o bucata de lemn o panza care nu iti mai foloseste si trage cu calcatorul pe dunga lemnului ca sa se ia mare parte din plastic apoi uda un burete de bucatarie si imbiba-l cu sare zgoncioasa si freaca bine calcatorul
sarea nu zgarie

| Robert a răspuns:

Incalzeste fierul de calcat si sterge cu o carpa.Materialul s-a lipt la caldura.

| cuore a răspuns:

Cu apa calduta cred ca s-ar duce.

| ღKittyღ a răspuns:

Ia un burete de bucatarie si inmoaiel in apa si apoi stoarcel si dai usor pe talpa daca nu se ia asa mai pune si ceva sapun sau ce folosesti al bucatarie pentru vase si se va lua eu am lipit o punga era int-run buzunar la niste pantaloni si a iesit si eu nu am vazut-o si...

| IzzyNailart explică:

Pai si ce rezolv ca stric talpa la urma pentru ca se zgarie

| IzzyNailart explică:

Mersi se pare ca am gasit o solutiehappy cineva a mentionat in alta parte ca trebuie sa folosesc ceva pentru suprafete emailate.asa ca am folosit triumf sprayhappy nu numai ca a curatat mica mea problema da a curatat toata talpa si a facut-o ca nouahappy mersi

| ana_8023 a răspuns:

Pai racaie talpa cu un smilgher

| simo_7011 a răspuns:

O poti duce la croitorie...happyhappyhappy