Întrebare recomandată | dreams18 a întrebat:

I-am cumparat de curand mamei o gloxinia si nu stiu cum sa o ingrijesc mai bine ca sa nu moara (toate ajung asa iar aceasta imi e foarte draga) Cum trebuie ingrijita, o pot expune direct la soare (pe fereastra) cum trebuie udata? O pot inmulti doar prin frunze(lasate in apa) o pot muta intr-un ghiveci mai mare, o pot lega cu o ata de un tarus deoarece atarna greu (are frunze foarte mari) si ce mai trebuie sa stiu despre aceasta planta? FUNDITA la cel mai folositor raspuns (nu vreau siteuri)

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Gloxinia are frunzele "paroase" nu e indicat sa o uzi pe frunze, ii place lumina, dar vara tine-o la loc semiumbrit.Se inmulteste prin frunze tinute in apa pana formeaza radacini, ii poti pune spalier s-o sprijini, dar ar fi bine sa faci asta cand ii schimbi ghiveciul, ca sa vezi unde infigi spalierul, sa nu-i ranesti radacinile. Udata normal, cu apa de robinet lasata 24 de ore "la aerisit", sa iasa clorul, ingrasamant pentru plante cu flori. Nu uda excesiv, putrezesc radacinile.

1 răspuns: