| Petru26 a întrebat:

Mi-am cumparat un ventilator de birou, producator Budget si consuma 30 wati. Ce inseamna? Ma refer, cat inseamna in lei si daca se refera la 30 wati pe zi? Sau cat consuma pe zi? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Darr1u5 a răspuns:

30 watt reprezinta puterea aparatului, iar energia electrica pe care trebuie sa o platesti se masoara in Kwh adica kilowatt * ora sau mai bine spus watii aparatului inmultiti cu numarul de ore de functionare. Aici iti poti calcula cat ar trebui sa platesti: (este un calculator al celor de la enel) https://www.enel.ro/crosweb/calculator/factura_agent

4 răspunsuri:
| ﱞﱞﱞ a răspuns:

Exista o ecuatie cu care afli cat consuma un aparat, dar am uitat-o... Nu copia la fizica tho

| ﱞﱞﱞ a răspuns:

Http://www.lpelectric.ro/ro/support/calculator_ro.html am gasti site-ul asta, nu am vazut continutul, fiindca cere flash si eu nu mai am =3

| StefanAdrian911 a răspuns:

Consuma 21.60 VW, Daca nu ma insel reprezinta o suma modica de.2 lei si ceva.
Ai grija, sa nu il arzi!

| Kitt3 a răspuns:

30 w/h