| Messi20102 a întrebat:

Cat consuma un ventilator de 35 W?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro ora de functionare motorul electric al ventilatorului va consuma 35 W. Stiind ca : 1 kW de energie electrica costa aproximativ 0, 64 lei (rotunjit) poti afla valoare consumului pe 1 ora de functionare. 1kW=1000 W 35:1000 = 0, 035W X 0, 64lei = 0, 022 lei/h, adica energie electrica (curent) de 2 bani si un pic.

| neutrino a răspuns:

Energia consumata este raportata la timpul de functionare, ea fiind cel mult produsul dintre putere si timp. Asadar inmultesti cei 35W cu timpul in care tii pornit ventilatorul.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Consuma exact 35 de W. Puterea se masoara in W, si cum P=U*I pentru U=220V curentul absorbit este I=35/220=0.159 A =160 mili-amperi. O priza obisnuita de 220 V suporta maxim intre 10-20 A.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Ca sa continui, daca acest ventilator functioneaza o ora el consuma un lucru mecanic L=35 W*h adica 0.035 kWh
(banuiesc ca asta vroiai sa intrebi de prima data)

| Messi20102 explică:

Îl țin pornit de doua ore.Asta cat înseamnă?