| oklenuta a întrebat:

poate să-mi spună cineva de ce frigiderul meu lasă apă în interior? Precizez că are funcţia de autodezgheţ. Vă rog tare mult să ajutaţi, că m-am săturat să tot strîng apa.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! poate e infundat acel orificiu prin care se scurge apa, daca zici ca e cu autodezghetare, poate nu mai ingheata, sau poate e prea rece in camera unde tii frigiderul, si eu am patit asa, din cauza temperaturii mult prea scazute, nu mai ingheta frigiderul.
O seara buna!

| luiza a răspuns:

Vezi ca ar trebui sa aiba o gaurica deasupra cutiei sau cutiilor din frigider, care se mai infunda cu mici resturi. curata gaurica si gata.

| nomoretears1111 a răspuns:

Pe peretele frigiderului, la baza, trebuie sa existe un orificiu pe unde scurge apa. este posibil ca acel orificiu sa fie obturat de la impuritati, firimituri, resturi alimentare etc, astfel ca apa nu se poate scurge. Incearca sa cureti acolo cu o agrafa, un betisor, orice care poate patrunde acolo. Gasesti orificiul, asadar, in interiorul frigiderului, pe peretele din spate, jos, la baza, chiar pe mijloc. Spor la treaba! happy

| Nessie a răspuns:

Dezgheata-l si dupa ce strangi toata apa, seteaza-l la 5 sau 7.

| oklenuta explică:

Multumesc pentru răspunsuri, dar vreau să vă spun ca în bucătărie temperatura este normală şi orificiul din frigider îl curăţ regulat şi că apa în frigider se acumulează anume prin acel orificiu sad