| RazerAbyssus a întrebat:

se pricepe cineva la frigidere? de 1 zi nu imi mai ingheata deloc, porneste 10 secunde si dupa se aude un clik si se opreste, daca ma puteti ajuta va rog!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Ori i s-a dus termostatul, ca la al meu laughing), dar al meu ingheata acum ca nebunul.Ori trebuie reincarcat daca este pe freon.Freonul (agent de racire) se duce in timp la frigiderele vechi.Nu ai cum sa il repari personal, trebuie dus undeva.Multa bafta!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ok ce trebuie sa faci este sa departezi frigiderul de la perete sa poti vedea in spatele lui.Deci il scoti din priza il tragi mai in afara, mergi in spatele lui dupa care il bagi in priza.Tu trebuie sa asculti jos acolo la compresor sa vezi daca compresorul pleaca. Daca compresorul pleaca si se opreste dupa cit timp ai spus atunci sint problema, dar nu cred ca de la termostat. Daca compresorul pleaca asta inseamna ca termostatul i-a cerut sa plece, deci nu acolo se afla problema. daca acel clik este doar de la termostat, adica el sa faca acel clik si compresorul nu pleaca atunci iar aceleasi probleme.De unde poate fi? Compresorul daca are un condensator si ala e dus normal termostatul cheama compresorul sa plece dar acesta nu pleaca pentru ca nu poate fara condensator. daca nu are condesantor atunci poate fi ori de la senzorul de presiune daca are senzori de presiune, ori a scapat refrigerantul pe undeva si s-a dus de suflet compresorul.totul este sa stii sigur daca compresorul pleaca.Acum daca are senzori si a scapat refrigerantul afara el nu va pleca pentru ca acel senzor este deschis si nu mai trece curent catre compresor. Daca nu are senzor si a scapat gazul afara atunci e dus compresorul, adica sa ars.Compresoarele fara referigenrant daca pleaca se ard rapid pentru ca nu are cine raci motorul electric din ele.Revino cu detalii, vezi daca compresorul pleaca, vezi daca are senzori de presiune.Normal compresorul de la frigider ar trebuie sa aiba si un senzor termic, aunci cind se incige sa se inchida.Si ala poate sa fie defect. Oricum indiferent ce ar fi tu nu poti face reparatia pentru ca nu ai cu ce.Singura chestie ar fi sa stii cam ce problema este si sa stii il arunci ori se merita reparat.Cineva pe aici spunea ca a pierdut freonul si e simplu te costa f putin.nu este adevarat, te costa destul de mult.Acum toate frigiderele indiferent de cind sint ele fabricate au in ele refrigerant adica acel freon cum oamenii il numesc.Deci si un frigider nou tot freon are. Oamenii asa sau invatat sa numeasca refrigerantul freon deci asta asa ca o paranteza.In cazul in care s-a pierdut freonul sint multe chestii care se fac si toate astea costa.In primul rind frigiderele nu au porturi, adica nu au locuri pe unde poti scoate sau baga freon.Meserioasul va trebui sa taie tevile acolo la spate linga compresor si sa le sudeze porturi pe unde poate incarca iar cu freon. Dupa ce sudeaza acele porturi va trebui sa gaseasca acea fisura pe unde freonul a iesit afara.Deci se presurizeaza, adica se baga in sistem azot gaz sub presiune si se asculta dupa caz sau se da cu sapun lichid pe la suduri, pe mai stiu eu unde pentru a se afla unde este fisura ori gaura. Dupa cea aflat unde este fisura trebuie sa o repare sa o sudeze.dar daca este o fisura undeva stiu si eu la congelator pfff chestie complicata trebuie sa demonteze totul sa ajunga acolo si nu stiu daca mai poate suda.dar cel putin iti spune frate nu mai am dei face, ori se poate inlocui tot radiatorul(evaporatorul)adica radiatorul care raceste cel care se afla in interior.Asta daca acolo este fisura. Daca fisura este la condenser adica la radiatrul de afara e mai simplu. Oricum nu e chiar asa de simplu si rapid cum cred unia.Bine ca pentru un mesrias care numai asta face toata ziua nu sint probleme, insa de costat te va costa destul daca cumva ai fisura si s-a dus freonul. daca in schimb este releul ala termic, ori condensatorul atunci scapi ieftin, sau la fel daca e termostatul. Deci revino cu detalii cine face acel klic si vedem.La 10 secunde chiar daca ar fi compresorul cel care pleaca la klicu ala n-ar avea cum sa raceasca.10 secunde este nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este model vechi, in spate langa motor, are doua relee:unul de pornire, celalalt de mentinere a functionarii.Al 2 lea trebuie inlocuit si este fff usor, daca il ai.Altfel,cheama sau mergi la un service.Mult noroc.

| ChrissD a răspuns:

Cred ca nu mai are freon in el ...nu te costa mult freonul cred ca aproximativ 50 ron.

| bogboy101 a răspuns:

Dermostatul sau pompa

| ionger a răspuns:

Salut vezi ca are langa motor atasat o bobina s-ar putea sa fie arsa