| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Buna seara, poti face gratar la bloc pe spatiul comun al acelui bloc? Am un vecin care face asta des si-a ingradit cu gard se sarma, cu poarta si doua corturi. Multumesc.

8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Calitatea principală a "spațiului comun" este tocmai aceea că trebuie să fie accesibil tuturor.

Dacă vecinul l-a îngrădit și și-a pus cortul pe el, atunci ăla nu mai este spațiu comun, ci este un spațiu pe care și l-a însușit ilegal.

Fă-i reclamație, chiar dacă află că tu i-ai făcut. Dacă nu iei atitudine în fața acestor nesimțiți până la urmă ți se urcă în cap.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru johnnny123):

Nu am chef de probleme, omul e de etnie si e si lautar, saptamanal vin numai "cefe late" la el sa petreaca.

| Sophieka a răspuns:

Poti face reclamatie anonima dar daca esti pe abonament sau ai mai apelat pana acum la 112 de pe telefonul respectiv si ti-ai spus numele, ei stiu cine ii apeleaza oricum, chiar daca te intreaba cum te numesti.

Iti poti cumpara o cartela si sa apelezi de pe ea mentionand cand te intreaba numele ca doresti sa ramai anonim pentru ca stii ca omul e de etnie si e agresiv.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Este interzis prin lege sa se faca gratar pe spatiile de la bloc din gradini sau la parter cum fac unii sau in coltul blocurilor de foarte multi ani - cine este prins de Politie asi ia o amenda destul de mare. Ce a facut acel vecin pe spatiul comun al locatarilor blocului iar este ilegal si ia amenda pentru asta daca e reclamat. In spatiile comune ca si gradini de la bloc locatarii impreuna cu cel de la parter pot doar sa planteze rasaduri de flori de orice fel si de comun acord intre ei si vedeturi, zarzavaturi, etc. - in rest nu ai voie sa faci nimic altceva. Daca e reclamat la Politie o sa ai scoata aia din cap figurile de smecher la gratar si cort.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Multumesc, pot face reclamatie fara ca vecinul sa afle identitatea mea?

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Iti spun un lucru smecher tare la ce ai in trebat tu aici, adica : '' MARELE SECRET ESTE CA NU EXiSTA SECRET!'' ai prins ideea?,, fara discutie ca poti face reclamatie, insa e bine sa suni la politie de pe un numar de telefon de mobil nu acela care e al tau si al folosesti curent, iti cumperi de la Orange o cartela SiM cu 5 euro, activezi optiunea cu 5 euro si poti vorbi 28 de zile de pe acel numar (adica poti suna pe oricine si poti trimite si SMS, si iti potii face si alte 2 noi adrese de email pe YAHOO sau pe Gmail ca sa stii si asta), asa ai discretie, fiindca respectivul ce l-ai reclamat e posibil sa aiba cunostinte pe undeva in politie sau prieteni, amici si indentitatea ta sa fie divulgata fiindca traim in Romanika nu?, si asta ne ocupa tot timpul! ha ha. Dupa reclamare, Politia va veni la fata locului si al v-a prinde pe ala in fapt si al vor executa 100% cu amenda fiindca trebuie sa dea curs reclamatiei tale daca ce face ala acolo este prevazut prin lege ca ilegal - e bine de evitat cat mai mult apoi acea persoana reclamata. Prin lege indentitatea ta este protezata in acest caz 100%, insa e bine sa citesti de 3 ori ce am scris la inceput!

| Nelucojoc a răspuns:

Nu.
Suna la politia locala.

| akaanne a răspuns:

Nu poți face, mă îndoiesc că vecinul a făcut asta fara sa fie reclamat, dar o poți face și tu poate ai noroc laughing