| anonim_4396 a întrebat:

sper sa nu luati in ras problema mea, nu e atat de grava dar vroiam sa cer niste pareri. Locuiesc intr-un apartament care a apartinut unei rude, acum ceva vreme. Ai mei au refuzat sa renoveze apartamentul (nu au pus termopane, usa noua si alte chestii ce tin de renovare) pentru motivul ca nu e casa noastra, refuza sa investeasca niste bani intr-o casa care oricum nu ne va mai apartine (ei se vor muta la tara pe la batranete) si mai ales pentru ca nu ne-am permis. Insa, eu acum nu prea mai concep acest lucru, avand in vedere ca mi-e cam rusine sa invit la mine acasa amici, deoarece fata de altii apartamentul meu e cam modest.
Eu oricum, m-as fi mutat in alta casa daca as fi avut bani, dar mai dureaza asta, si mai ales pana ma asez la casa mea, dar pana atunci cred ca ar trebui totusi sa se gandeasca la casa unde stau, sa investeasca ceva in ea.
Credeti ca e nepotrivit faptul ca imi e cam rusine sa invit lume la mine, sau nu ar trebui sa ma mai rusinez?
Un sfat, o parere ceva, multumesc.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ești majoră, mergi la serviciu, îți cumperi o locuință, o faci cum vrei!
Asta ca să vezi cât de greu este, te costă o căruță de bani pentru care vei munci toată viața.
Tu faci cum vrei, iar dacă prietenul te iubește nu are ce comenta în legătură cu locuința, vrea mai mult lux, să aibă el, nu tu!
Succes în viață și toate visele să-ți devină realitate.
Să ai grijă de tine.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nefiind casa ta n-ai de ce sa te rusinezi daca nu este renovata, asa cum spui. Totul este ca macar sa fie zugravita si curata, asta tine de chirias. Sunt de inteles parintii tai, ca nu vor sa investeasca intr-o casa care nu este si nu va fi a voastra, oricum renovarea ar trebui sa o faca proprietarul, fiindca lui i-ar profita. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai subțire cu vizitele la domiciliu!
Decizia este a părinților și atâta timp cât nu este pe numle lor nu văd care ar face niște investiții într-o locuință care nu-i aparține.
Este cale lungă până vei avea tu casa ta și așa cum vrei tu, încă ești un copil și nu cunoști greutățile de zi cu zi.
Pa, pa.

| RazzyFUnik a răspuns:

Nu ar trebui sa te rusinezi, pentru ca cei pe care ii inviti vin pentru tine nu pentru niste peretiwinking
Deci unde stai? big grin

| VladDanyel a răspuns:

Parerea mea nu trebuie sa iti fie rusine cine te place te place as cum esti si cu ce ai

| popescubianca2010 a răspuns:

Nu iti face griji. daca prietenii tai rad sau fac misto inseamna ca nu iti sunt prieteni...tu trebuie sa ramai asa.
daca te gandesti bine, poate ca parintii tai strang bani pentru a-ti cumpara o casa superba pe care o vor amenaja exact cum doresti tu.banii nu se castiga batand din palme. dureaza ceva
stai linistita, surprizele nu strica