| bellekamms a întrebat:

Buna!
Stie cineva retete pentru sapun natural facut in casa?

Răspuns Câştigător
| SM2009 a răspuns:

Www.sapunnatural.ro, in dreapta sus, alegi retete sapun natural. Pentru toate cele trei metode de producere. Poti cumpara si materii prime, unturi, uleiuri, uleiuri esentiale sau poti face cu ei un workshop.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, din cate stiu si am citit, un sapun este natural, doar daca il faci tu, dar cum fara soda caustica nu se face, el fiind liantul principal, nu cred ca poti sa obtii asa ceva, uite cauta pe net si vei vedea, cat de putin, dar trebuie soda caustica...dar poate ma insel si stie cineva o metoda noua s-ai inventata chiar de elsmug chiar a fost un reportaj la tv, cum se face sapunul natural, si a enumerat ingredientele, ulei de cocos, de palmier, de masline, arome naturale extase din flori, miere de albine, propolis, dar si soda caustica face parte din ingrediente...decithinking

| whatevernvm a răspuns:

Din untura.nu iti recomand sa faci.

| Gabonne1982 a răspuns:

Untura + soda caustica si apoi fierbi pana se leaga.Nu stiu exact cantitatile big grin

| uic9999 a răspuns:

Cel mai bun site pentru fabricarea sapunurilor naturale este www.sapunnatural.ro. Acolo gasesti o multime de retete, atat pentru metoda la rece, cat si pentru metoda la cald sau melt&pour - http://www.sapunnatural.ro/retete-sapun-natural/, dar si ingredientele necesare sapunurilor - http://www.sapunnatural.ro/......-site.pdf. De asemenea, poti face cursul lor de incepatori - http://www.sapunnatural.ro/workshop-sapun-natural/.

Ce imi place la acest site, pe parte de retete sapun, este ca acestea sunt total diferite si originale.

Succes!