| maphiotul a întrebat:

Buna,
Stiti cum trebuie intretinuta planta carnivora Dionea?
Trebuie sa-i dau de mancare insecte sau?
Si cata apa trebuie si la cat timp?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Ka0ru a răspuns:

Apa ii pui asa la cateva zile intr-un castronel si pui ghiveciul in el, cand vezi ca a scazut nivelul apei scoti ghiveciul de acolo. Sau o poti uda normal. Daca vrei sa ii dai insecte sa manance trebuie neaparat sa fie vii pentru ca ele au niste perisori in frunzele transformate in capcane care trebuie sa fie permanent stimulati ca sa secrete niste enzime cu care digera insecta.

| maphiotul explică (pentru Ka0ru):

Pai si de unde sa-i dau insecte vii?

| Ka0ru a răspuns (pentru maphiotul):

Prinde si tu o musca. (:
Nu e neaparat sa ii dai, doar ca le foloseste ca sursa de azot care e important in nutritia organismelor vegetale.

| maphiotul explică (pentru Ka0ru):

Ok.mersii
O sa o pun in balcon sa isi prinda singura insecte. țânțari, muşte

| Ka0ru a răspuns (pentru maphiotul):

Sa nu o lasi chiar in soare, numai bine.

6 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Exist mâncare de cumpărat tot de acolo de unde cumperi si planta carnivoră!
Dar ar merge să ii prinzi ceva muste musculițe drosophila filters
si
drosophila melanogaster

| naniballs a răspuns:

Trebuie sa ii dai sa mance licurici sa bubuie ca hiroshima