| g2012 a întrebat:

stiti vreo metoda pentru a "curata" si "dezinfecte" masina de spalat?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Pune seara 2 litri de clor in timp ce este apa in cuva, apoi o opresti pana dimineata, iar dimineata dai 2-3 programe de limpezit. Eu la cateva luni asa fac. Bafta.

12 răspunsuri:
| xAlvin a răspuns:

Calgon

| Zaga a răspuns:

Cu otet. Bagi la compartimentul unde bagi tu dero si balsam si in cuva putin si lasi la temperatura ridicata.

| g2012 explică (pentru Zaga):

Si dau sa faca un program la temperatura ridicata? cam cat otet 1 l e suficient?

| g2012 explică (pentru xAlvin):

Am folosit un produs similar cu calgonu la fiecare spalare dar pe timp de iarna cand apa e rece si curge pentru a trage detergentul acesta se pietrifica ....sau cel putin asa se intampla la mine si eu cred ca e de la apa rece

| bogboy101 a răspuns:

Baga putin otet sau galgon sau acid acitic.Curata de carcar.

| Zaga a răspuns (pentru g2012):

Da cam asa dar ca sa vezi cu mai multe detalii intra pe google. google este fratele sau sora noastra omule intotdeauna ne ajuta cu ceva

| xAlvin a răspuns (pentru g2012):

Incearca sa bagi iapa fiarta pe unde pui dero si dupa las-o sa isi ia ea.e posibil sa fie ori de la doro sa nu mai fie cum era inainte ori de la apa rece.dero nu prea se dizolva daca masina de splat nu incalzeste apa

| g2012 explică (pentru xAlvin):

Pana o incalzeste curge apa rece

| Casey24 a răspuns:

S-a inventat un produs anti-calcar... (reclama TV )

| xAlvin a răspuns (pentru g2012):

Stiu asta si de aia spun sa pui tu apa calda.acuma mi-am dat cu presupusul faci cum vrei

| g2012 explică (pentru Casey24):

Nu numai la calcar ma refer cand vreau sa "curat" masina de spalat si la o dezinfectie de microbi si altele

| Theaxniz a răspuns:

Cu Calgon