| anonim_4396 a întrebat:

Cum se curata masina de spalat

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Maica-mea folosea otet la un moment dat... nu stiu daca are si efect...

7 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Mergi cu masina de spalat la o curatatorie chimica sau la o spalatorie auto.Acolo va fi spalata atat interior cat si exterior.In plus primesti ca bonus lustruirea si polisarea gratuit.
Dupa spalare trebuie si apretata si calcata.Pa cuvant.
Masina de spalat poate fi stearsa cu o carpa imbibata intr-un amestec de detergent si apa, in cazul in care suprafata este de otel vopsit.

Bula
| Bula a răspuns:

Se spala cu apa. Detergenti foloseste si asa.
Presupun ca-i vorba de depuneri de calacar, atunci folosest materiale dedicate (ex. Calgon)

| viorel2c a răspuns:

Daca vrei sa-i cureti cuva, bagi jumatate din cantitatea de detergent normala, si ii dai drumul la 95 de grade dar fara rufe.Se spala singura si se si dezinfecteaza.

| jolie_3446 a răspuns:

Foloseste calgon la fiecare spalare si curata si recipientul de detergent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cubeta in care se pune detergent se scoate si se spala cu apa calduta, filtrul se scoate si el macar la 2 luni, calcarul se curata cu calgon la o temperatura mare, nu UITA rufele spala-te in masina pentru ca or sa prinda miros, lasa permanent usa intre-deschisa, pe dinafara nu se curata cu substante corozive tip calgon (sau otet)pentru ca ataca smaltul lacului, regleaza periodic"picioarele"-(suruburi)masinii de spalat, din cauza vibratiilor au tendinta de a se desuruba si la stoarcere poate sari vopseaua, trebuie tinuta in locuri cu ventilatie pentru ca altfel rugineste pe dedesubt

| mihai_4471 a răspuns:

Masina de spalat se curata numai filtrul, se afla jos sub portita de la masina e un rotund sau ceva de genu...

| mihai_4471 a răspuns:

Poi masina se curata numai filtrul.este pus in partea de jos sub portita de la masina e rotund sau are alta forma...