| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa aflu cum si in ce conditii se poate cultiva SPIRULINA la curte la tara! Eventual si ce costuri ar implica (la un nivel mic. pentru. consum propriu) Va multumesc, dau funda celui mai bun

2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Ai curtea la tara in Thailanda, Taiwan, India sau Hawai? Ca sa stiu ce-ti calculez la preturi.
Glumesc.
Informatii gasite in 2 min pe net:
Spirulina – se cultivă în ferme speciale de apă din zonele subtropicale. Bazinele de aproximativ 200 metri lungime sunt situate pe un teren vulcanic direct la Oceanul Pacific. Clima este ideală aici: soarele strălucește tot anul, iar o briză marină constantă împrospătează aerul. Aici microalga se dezvoltă în bazine uriașe cu multă lumină și într-o apă salină și caldă, cu o temperatură între 30 și 35 grade Celsius, care conține din belșug carbonat de sodiu, fosfor, fier și azot, precum și alte microelemente. Apa din aceste bazine este o mixtură obținută din apa de izvor din pădurile tropicale situate mai sus și din apă oceanică. Apa mării este pompată de la o adâncime de până la 700 de metri și de aceea este foarte curată și bogată în săruri minerale. Niște lopeți supradimensionate amestecă cu grijă această apă 24 de ore pe zi, pentru ca toate celulele algelor să primească suficientă lumină și hrană – astfel se dezvoltă perfect și se îmbogățesc cu toate substanțele vitale. Algele sunt recoltate prin golirea apei din bazin, iar trei sferturi din cantitatea algelor este astfel pescuită din bazin. În unele plantații sunt folosite site foarte fine pentru această operațiune. Apoi sunt clătite în apă potabilă limpede și curată, iar prin intermediul vibrațiilor sunt concentrate și centrifugate.
Am consultat sursa asta: http://www.alga-minune.ro/spirulina.htm?a=alga-minune&o=p0eE1Req2Z

Nu mai bine cultivi tu un praz cinstit? Ce atata bataie de cap...

| Leocerba a răspuns:

Cam complicat sa-nchin o oda prazului, la 12 noaptea laughing totusi se cultiva cu mult mai usor decat spirulina ta(creste aproape singur), e verde incontestabil si are nenumarate virtuti, ca sa spunem asa.
In plus, cu praz in diplomat am mai vazut prin filme baieti simpatici dar cu spirulina-n diplomat, nu prea...
Buna si spirulina dar la noi in batatura prazul rulzzzzzz!