| Ciuhat_Florin_1971 a întrebat:

Buna TPU cum pot sa schimb cablul electric de la o pompa submersibila WTX 6000-36?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Nu este foarte complicat,dar daca nu esti dotat cu scule adegvate, probabil e bine sa-l inlocuiasca un electrician, daca pompa este in garantie trebuie inlocuit in service-ul indicat in documente,(ca sa nu pierzi garantia), daca este iesita din perioada de garantie si s-a deteriorat cablul(banuiesc, ca de aceea vrei sa-l inlocuiesti)atunci vezi ca trebuie desfacute suruburile ce fixeaza capacul superior (prin care intra cablul), indepartat capacul si acolo o sa vezi unde este fixat intr-o clema cablul cu cele 3 fire si trebuie eliberat cablul din acea clema, apoi cele 3 fire sunt legate la 3 borne individuale (sa notezi exact cum sunt legate, eventual fa o poza ), eliberezi cele 3 fire si in ordine inversa montezi cablul cel nou.Respecte si succes

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Trebuie sa desfaci pompa, legi noul cablu in locul celui vechi si dupa trebuie sa montezi la loc dar va trebuie sa folosesti ceva adeziv silicon sau daca are garnitura e ok, dar poti pune si ceva silicon sub si deasupra garniturei si stringi suruburile si aia e tot ai rezolvat problema.Acum nu stiu exact cum este pompa ta dar toate sint cam la fel.Desfaci acolo pe unde intra cablurile inauntru.Si cablu acolo unde intra va trebui bine izolat cu silicon care rezista la apa.Probabil intra printr-un spatiu ceva mai larg si ala trebuie umplut cu silicon ori nu stiu exact, vezi tu la fata locului.In orice caz se izoleaza si cablu cumva chiar daca si el are garnitura tot trebuie sa pui ceva silicon.Bafta oricum

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca nu te pricepi, apeleaza la un electrician autentic.Nu se schimba greu, problema e sa fie refacuta etanseitatea corespunzator, avand in vedereca functioneaza sub apa.Siliconul nu asigura etanseitatea subacvatica.