| radomire a întrebat:

La o pompa submersibila ce e mai bine sa folosesti, furtun de apa subtire sau furtun mai gros?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dimensiunea furtunului depinde de debitul de apa pe care il furnizeaza pompa, asa ca o sa pui un furtun prin care poate trece respectivul debit.

| relian a răspuns:

Folosesti un furtun sau teava ce are diamentru ca si evacuarea acelei pompe. Poti folosi si ceva mai mare dar nu exagerat.Mai mic nu se recomanda ca soliciti pompa si o poti arde chiar de sta in apa.

| R0MW4LD a răspuns:

Furtunul mai gros e mult mai sigur si rezista la debite si presiuni mai mari. Cauta ceva omologat si evita improvizatiile. Mult succes!

| robroy a răspuns:

Cel mai bine iti iei tub de polietilena, adica tubul negru pentru apa, care rezista pana la 10 bar.